Festival populárně-vědeckých filmů AFO má novou ředitelku

Eva Navrátilová
Foto: archiv AFO
Pondělí 27. prosinec 2021, 8:00 – Text: Martina Vysloužilová

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) povede od 1. ledna 2022 Eva Navrátilová. V čele festivalu, který od roku 1966 pořádá Univerzita Palackého, vystřídá po čtyřech letech Jakuba Ráliše. Ten se od nového roku ujme řízení Vlastivědného muzea v Olomouci.

Absolventka Univerzity Palackého bude v historii festivalu první ženou, která ho povede. Na půdě AFO přitom není žádným nováčkem. V době svých vysokoškolských studií totiž na přehlídce filmů působila jako vedoucí komunikace. „Pro mě i pro celý organizační tým je AFO srdeční projekt, který za sebou má dlouhou historii i spoustu úspěchů. Po dvouleté pauze, kdy se akce odehrála v online prostředí, pevně doufáme, že zase budeme moct uspořádat živý festival,“ věří v úspěch akce Eva Navrátilová.

Za současnou popularitou festivalu AFO stojí podle slov Víta Procházky, prorektora pro komunikaci a studentské záležitosti UP, skvělá práce lidí, kteří se jeho organizaci věnovali a věnují zejména v posledních patnácti letech. „Do organizace jsou zapojeni naši studenti, kteří mají jedinečnou možnost vyzkoušet si práci na přípravě prestižního mezinárodního filmového festivalu. Z tohoto pohledu je AFO naší vlajkovou lodí a velký dík za to patří také dosavadnímu řediteli festivalu Jakubu Rálišovi. Nové kapitánce Evě Navrátilové přeji dobrý vítr do plachet a samé šikovné lidi na palubě,“ doplnil prorektor.

Následující, už 57. ročník AFO se koná od 26. dubna do 1. května příštího roku a tentokrát bude zastřešujícím tématem Naděje. „V kontextu uplynulých dvou let věříme, že je to téma, které je ve společnosti třeba připomínat a zároveň kriticky zkoumat. Naděje v tématu AFO57 zdůrazňuje osobní dosažení konkrétních cílů každého jednotlivce. Naděje je přesvědčení, že člověk může jednat tak, aby se věci nějakým způsobem zlepšily. Toto přesvědčení je univerzální motivací nejen celého světa vědy, ale je důležité pro veškeré směřování lidstva a současné civilizace obecně,“ přiblížil hlavní téma festivalu Ondřej Kazík, vedoucí programu.

Již teď je do soutěže, která je jeho nedílnou součástí, přihlášených přes 3000 dokumentárních filmů. „Máme předjednané fantastické hosty a chceme udělat maximum pro to, aby se festival uskutečnil hladce a ve vysokém standardu, na který byli účastníci zvyklí. Bude to po dlouhé pauze výzva, ale v týmu se řídíme heslem, že chceme vytvořit takový festival, jaký bychom chtěli sami navštívit. A vlastně už se té živé interakce s návštěvníky nemůžeme dočkat! Věřím, že poháněni touhle euforií posuneme příští AFO zase o úroveň výš,“ usmála se nová ředitelka, která se do Olomouce přestěhovala z Brna.

Mezinárodní festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc pořádá Univerzita Palackého již více než 55 let, konkrétně od roku 1966. Festival tak patří mezi nejstarší české přehlídky v oblasti kinematografie. Podle počtu akreditovaných diváků se jedná o jeden z nejnavštěvovanějších filmových festivalů v ČR. V roce 2019 (poslední živý ročník) se na AFO registrovalo celkem 9430 účastníků, poslední online ročník (jaro 2021) pak zaznamenal 20 622 vypůjčených filmů na vlastní VOD platformě.

Eva Navrátilová vystudovala magisterský obor Teorie a dějiny dramatických umění na Univerzitě Palackého v Olomouci. Již během svých studií začala pracovat na AFO, kde od roku 2010 působila jako vedoucí komunikace. Pracovala také pro filozofickou i pedagogickou fakultu, občanské sdružení Pastiche Filmz, Letní filmovou školu, festivaly Cinepur Choice, Anifest a PAF, kde rok působila v roli ředitelky. V roce 2013 přesunula své pracovní aktivity do Brna na oddělení komunikace jedné z fakult Masarykovy univerzity a sedm let působila na marketingovém oddělení VIDA! science centra, mimo hlavní pracovní poměr pak spolupracovala třeba s distribuční společností Aerofilms nebo s Českou asociací science center.