Film Cesta času Terrence Malicka míří do Olomouce. Po projekci bude debata s vědci

Zdroj: Film Europe/ Repro: Žurnál UP
Úterý 3. říjen 2017, 8:00 – Text: Martina Šaradínová

Formování galaxií, hvězd, planetárních systémů, vznik planety Země i vývoj života na ní – to vše mohou sledovat diváci v esteticky působivém dokumentu Cesta času jednoho z nejvýznamnějších amerických nezávislých režisérů Terrence Malicka. V Olomouci bude film poprvé uveden 10. října ve 20 hodin v kině Metropol. Chybět nebudou ani ambasadoři filmu Judit a Jiří Šponerovi, kteří se vývojem života na Zemi zabývají nejen v Biofyzikálním ústavu Akademie věd ČR v Brně, ale i olomouckém Regionálním centru pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) UP. V debatě navazující na filmovou projekci se zájemci dozví například i o nových experimentech v RCPTM, které by mohly některé dosavadní vědecké hypotézy podpořit.

Cesta času se věnuje vzniku, vývoji a zániku vesmíru, životnímu cyklu sluneční soustavy a zrodu organismů až po formování lidské civilizace. Na snímku, jenž vznikal téměř 40 let, se podílela řada vědeckých osobností z celého světa. Otázky, které provázejí lidstvo od nepaměti, klade publiku slavná herečka Cate Blanchett. Divák putuje časem a prostorem pomocí obrázků z Hubbleova teleskopu.

„Z hlediska vizuálních efektů je to velmi působivý film, který dokáže diváky vtáhnout do děje vývoje hmoty ve vesmíru od začátku až po vznik civilizace. Pokud se ovšem v tématice vzniku života vyznáte, oceníte, že film je i vědecky správný. Můžete trávit dlouhé hodiny tím, že identifikujete jednotlivé výjevy snímku a konkrétní vědecké poznatky, které za nimi stojí. Dokument současně klade spoustu filozofických otázek, na které však zřejmě záměrně nedává odpovědi. Je na divácích, aby si je utvořili,“ uvedl jeden z nejcitovanějších českých vědců Jiří Šponer. Brněnskou laboratoř výzkumu původu života vede Judit Šponerová. Vědci se pohybují na pomezí fyzikální chemie, biochemie a molekulární biologie. Jejich cílem je objasnit samovolný vznik prvních genetických molekul, které byly na Zemi před čtyřmi miliardami let schopné darwinistické evoluce.

Oba vědci již více než deset let spolupracují s olomouckými kolegy. „RCPTM i katedra fyzikální chemie přírodovědecké fakulty jsou pro mne vynikajícími základnami, z nichž mohu realizovat své vědecké plány, odehrává se tu významná část našeho výzkumu. Vybudovali jsme zde možná nejlepší laboratoř na světě pro molekulové modelování nukleových kyselin. Stavíme unikátní aparaturu, u níž doufáme, že nám umožní získat průlomové výsledky právě v oblasti vzniku prvních molekul RNA, předchůdkyně nositelky genetické informace živých organismů DNA,“ přiblížil spolupráci Šponer.

Obdobně jako u uvedení filmu v Praze a Brně se rovněž v Olomouci po projekci uskuteční debata s vědci. Moderovat ji bude zástupce ředitele RCPTM a přední český fyzikální chemik Michal Otyepka. „Projekce v Praze a Brně byly vyprodané a následné debaty měly velký ohlas. Proto jsme se rozhodli nabídnout podobný formát v Olomouci, zvláště s ohledem na zdejší akademickou obec i skutečnost, že ambasadoři filmu na zdejší univerzitě také působí,“ uvedla Kristýna Haklová ze společnosti Film Europe Media Company, která v České republice dokument distribuuje.

Cesta času zahájí rovněž podzimní část Artklubu v kině Metropol, která bude pokračovat i
v následujících dvou měsících.