Francisco Ignacio Jasso Robles studuje interakce mezi rostlinami a patogeny

Francisco Ignacio Jasso Robles studuje interakce mezi rostlinami a patogeny.
Foto: archiv FIJR
Pátek 12. leden 2024, 8:05 – Text: Martina Šaradínová

Vědcem chtěl být od dětství, nikdy si ale nedokázal představit, že by pracoval mimo rodné Mexiko. Velkou změnu odstartovalo setkání s nynějšími kolegy Nurií De Diego a Lukášem Spíchalem na konferenci v Argentině. Díky němu působí Francisco Ignacio Jasso Robles už dva roky v CATRIN UP a ve výzkumné skupině Fenotypizace se věnuje interakcím mezi rostlinami a patogeny.

„Konkrétně mě zajímá metabolismus polyaminů a jejich klíčová role v boji proti biotickému stresu. Můj přístup zahrnuje využití neinvazivních metod vysokokapacitní fenotypizace, metabolomiky a také molekulárně biologických a biochemických analýz. Cílem je komplexně pochopit časoprostorovou dynamiku vývoje infekce v rostlinných buňkách a získat poznatky o jemné souhře, která řídí reakce rostlin na původce nemocí,“ objasnil mladý vědec, který na Universidad de San Luis Potosí vystudoval biochemii a molekulární biologii se zaměřením na rostliny a věnoval se i výuce studentů.

Právě zkušenosti olomouckých vědců v dané oblasti a přístrojové vybavení jej přiměly ke změně působiště, tedy k přesunu do CATRIN. Toto rozhodnutí označuje jako svůj dosud největší úspěch. „Významným milníkem na této cestě je můj nedávný zisk grantu pro mladé vědecké pracovníky Univerzity Palackého. Umožňuje mi to pokročit v mém výzkumu, ale také to považuji za velký úspěch mexického vědce v zahraničí. Posiluje to mé odhodlání přispívat k výsledkům naší vědecké komunity a zároveň překonávat bariéry a ukazovat, že je dobré propojovat výzkumníky z různých prostředí,“ doplnil.

Do budoucna chce multioborovou spolupráci ještě rozšířit a rád by také inspiroval a motivoval další generaci vědců. „Když přemýšlím o své současné pozici, zjišťuji, že žiju sen, který jsem měl od dětství – tedy být vědcem. Jsem vděčný za příležitosti a podporu, kterou mi kolegové v CATRIN poskytují a které výrazně formují mojí vědeckou cestu,“ uzavřel.