Francouzská sobota ve Velké Bystřici

V parku ve Velké Bystřici bude program pro malé i velké návštěvníky.
Foto: Jsme ze stejné planety 2
Čtvrtek 8. červen 2017, 10:30 – Text: Ivana Pustějovská

Sobotu ve francouzském duchu můžete zažít, pokud se vydáte do parku ve Velké Bystřici. Uskuteční se tam třetí ročník projektu Jsme ze stejné planety 2. Celodenní pique-nique připravuje spolek Jsme ze stejné planety, který tak každým rokem představuje cizince žijící v České republice. Po loňském Nizozemí padla letos volba na Francii. Projekt podporuje i Univerzita Palackého.

Místem setkání je park, v němž před třemi lety tři desítky cizinců zasadily stromky jako symbol zakořenění v nové zemi. Název dostal projekt podle fotografického cyklu Jindřich Štreita, který dokumentoval osudy cizinců a jejich hledání a nalézání nového domova. Výstava sovineckého fotografa bude součástí programu i v tuto sobotu. K vidění budou také snímky Davida Macháčka, který zachytil atmosféru předchozího ročníku.

Program, který začíná v 11 hodin, toho ale nabídne mnohem víc. Bude se hrát, vystoupí například  kapely jako Hope Astronaut nebo Žamboši, připraveny jsou ukázky moderního cirkusu v podání pražského souboru Cirkus Tety a olomouckého Levitare a dojde i na film – promítat se bude francouzský snímek Tanečnice.

Bude se také sportovat, a to v tradiční disciplíně „země galského kohouta“, v pétanque. A protože k Francii patří i dobré jídlo a pití, nebude chybět ani to. „Poprvé v parku chystáme pop-up restauraci, kde budou celý den vařit zajímaví kuchaři. Zárukou kvality je určitě Honza Malý z vyhlášené pražské restaurace Eska. Koncept pop-up restaurací je ve světě oblíbený a spočívá v tom, že takový podnik vznikne jen na jeden den a pak zmizí. Znamená to, že vlastní restauraci si může otevřít pro jeden den vlastně každý. Třeba jen s jedním stolem. Do pop-up restaurací se chodí nejen za jídlem, ale i za zážitkem,“ vysvětlila Alžběta Smejkalová z pořádajícího spolku.

Na programu se podílejí i studenti ze Slovanského gymnázia pod vedením Benjamina Hildebranda z katedry romanistiky FF UP.