Jak se vypořádat se stárnutím v kontextu pracovního trhu, bude vzhledem k demografické situaci ve vyspělých zemích čím dál palčivější otázka. Výzvami, kterým čelí zaměstnanci a zaměstnankyně, jež na pracovní trh vstoupili před několika desítkami let, se zabývají odborníci v mezinárodním projektu COST Action LeverAge. Jednou z nich je i doktorka Hila Axelrad z Izraele. Konferenci další více než stovky vědců a vědkyň z této iniciativy hostí dnes a zítra Univerzita Palackého.
„Umění adaptace na stále rychleji se měnící podmínky pracovního trhu je jedna z největších výzev, před níž stojíme,“ říká doktorka Hila Axelrad, jedna z účastnic dvoudenní konference působící na Reichmanově Univerzitě v Izraeli.
Čemu se věnujete ve svém výzkumu?
Působím jako vědecká pracovnice na Institutu hospodářské politiky při Reichmanově univerzitě v Izraeli, což je think-tank zaměřený na utváření socioekonomických politik založených na výzkumných a strategických iniciativách. Konkrétně se ve své práci zabývám tématy, jako je věková diskriminace, trendy v zaměstnanosti a nezaměstnanosti starších pracovníků, přechod ze zaměstnání do důchodu a zastoupení a role starších lidí na trhu práce.
Jaká je vaše role v rámci projektu COST Action LeverAge?
Jsem aktivní členkou dvou pracovních skupin. Jedna se zaměřuje na vícegenerační pracovní sílu a její organizaci, druhá se věnuje rozvoji kariéry v pozdějších fázích života a tématům odchodu do důchodu.
V uplynulém roce jsem se zapojila do několika společných iniciativ v rámci této platformy a stala jsem se spoluautorkou publikace, napsala jsem jednu kapitolu v knize a zorganizovala sympozium na mezinárodní konferenci. Aktuální setkání v Olomouci je tak cennou příležitostí znovu se vidět s kolegy a dále rozvíjet společný výzkum a projekty.
Proč je důležité, že se tématu stárnoucí pracovní síly věnuje tak rozsáhlá mezinárodní a multidisciplinární skupina odborníků?
Stárnutí populace představuje zásadní socioekonomickou výzvu pro mnoho vyspělých zemí. Díky mezinárodní a mezioborové spolupráci můžeme sdílet zkušenosti z různých zemí, konzultovat ověřené postupy a pohledy na tuto problematiku. Taková spojení umožňují především přenos znalostí, což přispívá k vytváření pracovních příležitostí pro starší zaměstnance a zaměstnankyně, boji proti věkové diskriminaci a podpoře inkluzivních a udržitelných sociálních politik.
Jaká je podle vás největší výzva, které budeme v souvislosti s demografickým vývojem a stárnoucí pracovní silou čelit?
Jednou z nejnaléhavějších otázek je, jak se starší pracovníci a pracovnice vypořádají s rychle se měnícím trhem práce, který je formován technologickým pokrokem a nástupem umělé inteligence. Mnozí z nich totiž nastoupili do zaměstnání před desítkami let, za zcela jiných podmínek. Dnes tak musí neustále pracovat na svých dovednostech, přizpůsobovat se novým věcem, aby zůstali konkurenceschopní. To je pro mnohé obrovská výzva. Naším úkolem je hledat způsoby, jak jim v tom pomoci – z pohledu zaměstnavatelů, vlád, ale i mladších kolegů.
Na co se nejvíce těšíte během svého pobytu v Olomouci?
Kromě samotné Olomouce, o které jsem slyšela, že je krásná a kulturně bohatá, se těším na setkání s kolegy a přáteli. Doufám, že se setkám s kolegy, s nimiž navážeme na dosavadní spolupráci a získám nové kontakty. Po covidové pandemii si opravdu vážím každé příležitosti k osobnímu setkání.
O konferenci jsme podrobně psali zde.