Hostem rektora UP bude předseda Akademie věd Jiří Drahoš

Foto: Stanislava Kyselová, AV ČR
Pátek 3. březen 2017, 11:00 – Text: Velena Mazochová

O českých vědeckých objevech a perspektivách spolupráce vysokých škol s Akademií věd ČR bude přednášet v Olomouci její předseda Jiří Drahoš. Vzácného hosta přivítá v pondělí 6. března rektor Jaroslav Miller v interaktivním muzeu vědy UP Pevnosti poznání. Začátek přednášky spojené s besedou je v 15 hodin.

„Akademie věd České republiky je zásadním partnerem Univerzity Palackého jak v oblasti výzkumu, tak například i v popularizaci vědy. Všechny pozitivní vazby mezi institucemi bývají zvláště posíleny v případě osobních kontaktů jejich představitelů, a vedení UP proto oceňuje těsné vazby a pozitivní vztah pana předsedy Drahoše k Olomouci a naší univerzitě. Věříme, že jím zdůrazněné priority a aktuální vhled do know-how Akademie věd ČR můžou být pozitivním přínosem pro všechny členy akademické obce,“ uvedl prorektor Petr Bilík.

Fyzikální chemik Jiří Drahoš vede Akademii věd od roku 2009, kdy jej akademický sněm zvolil poprvé. Do dalšího funkčního období nastoupil po úspěšné volbě v roce 2013. Jeho druhý mandát se uzavře 24. března, kdy jej ve vedení AV v příštích čtyřech letech vystřídá biochemička Eva Zažímalová.

Hlavním předmětem jeho odborného zájmu jsou vícefázové chemické reaktory. Publikoval přes 70 původních prací v impaktovaných mezinárodních časopisech, je spoluautorem 10 zahraničních a 10 českých patentů. Science Citation Index zaznamenává na jeho práce přes 1 000 citačních ohlasů.

Od ukončení studia fyzikální chemie na VŠCHT Praha pracuje Jiří Drahoš jako vědecký pracovník Ústavu teoretických základů chemické techniky ČSAV, nynějšího Ústavu chemických procesů AV ČR, který několik let také vedl. V roce 2003 byl jmenován profesorem pro obor chemické inženýrství. Působí rovněž jako hostující profesor na Univerzitě Sao Paulo v Brazílii. V roce 2006 obdržel čestný doktorát Slovenské technické univerzity v Bratislavě.

Jiří Drahoš je členem řady českých a zahraničních odborných společností. Od roku 2002 předsedá Mezinárodnímu kongresu chemického a procesního inženýrství CHISA. Získal řadu domácích i zahraničních vědeckých ocenění a v roce 2012 mu byla udělena medaile Za zásluhy o stát v oblasti vědy.

Před dvěma týdny pokřtil Jiří Drahoš svou novou knihu Věda života, ve které přináší své osobní svědectví o druhé polovině 20. století strávené v prostředí české vědy. Formou rozhovorů, které s ním vedl ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět, v knize také srozumitelným způsobem přibližuje obor chemického inženýrství, fungování AV ČR a představuje se i v méně známých rolích - jako fanoušek Járy Cimrmana nebo britské bluesové vlny konce šedesátých let i jako aktivní hudebník. Podle informací, které uvedl pro česká média, zvažuje kandidaturu na funkci prezidenta České republiky.