IX. mezinárodní skazkoterapeutický festival

Foto: Archiv autorky
Čtvrtek 16. únor 2017, 8:00

Třetího a čtvrtého února proběhl v Moskvě již tradiční IX. skazkoterapeutický festival. Jako studentka doktorského studijního programu oboru speciální pedagogika jsem se ho zúčastnila s aktivním příspěvkem. Festival byl pod záštitou Psychologického institutu v čele s organizátory profesorem Igorem V. Vačkovem, prezidentem Mezinárodního společenství skazkoterapeutů a výkonnou ředitelkou Federace psychologů v Rusku O.C. Meletevou.

Konference se uskutečnila v Psychologickém institutu v Moskvě. V pátek 3. 2. v 10.00 byla konference zahájena prezidentem Mezinárodního společenství skazkoterapeutů I.V. Vačkovem, který přivítal všechny účastníky na již IX. ročníku tradičního festivalu. Tentokrát se festival věnoval psychologii pohádky. Do Moskvy se sjely desítky odborníků ve skazkoterapii, ale i lidí, kteří se o terapii pohádkou zajímají či ji studují. Festival se skládal z celkem 36 workshopů zaměřených na psychologickou a terapeutickou práci s pohádkou. Účastníci si mohli vybrat workshop, který by jim nejvíce vyhovoval. Vedoucí účastníci své workshopy na zahájení v krátkosti představili.

Workshopy se ubíraly buď cestou individuální práce s pohádkou nebo využitím pohádky při skupinové terapii. Jeden z workshopů byl také zaměřen na práci s asociativními kartami. Některé lekce byly postaveny přímo na práci s příběhem a jiné popisovaly práci s klienty se specifiky. Využití skazkoterapie jsme si mohli vyzkoušet i v pojetí expresivních terapií jako arteterapie, muzikoterapie a dramaterapie.

V sobotu 4.2. 2017 v 18:00 proběhlo zakončení festivalu, kdy organizátoři poděkovali všem účastníkům a předali certifikáty vedoucím workshopů. Vedoucí si odnesli kromě certifikátu také dřevěnou sovu, která festival provází již IX let, a tak ti, kteří každoročně přispívají na festivalu svou prací, mají již doma požehnanou sbírku. Organizátoři také všechny účastníky srdečně pozvali na příští, jubilejní, X. ročník festivalu.

Mgr. Eva Krajčovičová