Izraelský expert školil budoucí záchranáře

Budoucí záchranáři cvičili s Luďkem Prudkým a pod dohledem izraelského experta Garyho Grosmana sebeobranu.
Foto: Martin Višňa
Středa 11. prosinec 2019, 8:00 – Text: Martin Višňa

Studenti fakulty zdravotnických věd, především budoucí zdravotničtí záchranáři, měli možnost setkat se s Garym Grosmanem, špičkovým izraelským odborníkem na krizové řízení. Dvoudenní program nabídl přednášku o fungování záchranné zdravotnické služby v Izraeli a tři odborné workshopy.

„Gary Grosman má mnoho zkušeností s řešením následků teroristických útoků. Díky tomu studenti získali validní informace, jak se zachovat v pozici civilní osoby či v pozici záchranáře v místě teroristického útoku. Dále si mohli prakticky vyzkoušet obtížné zajištění dýchacích cest a komplexní zajištění pacienta v kritickém stavu. Ve spolupráci s Luďkem Prudkým pak proběhla instruktáž jednoduchých prvků sebeobrany pro usměrnění agresivního pacienta,“ uvedla přednostka Ústavu ošetřovatelství Zdeňka Mikšová s tím, že workshopy byly určené výhradně studentům druhého ročníku oboru Zdravotnický záchranář.

Dlouholetý člen elitního útvaru izraelského vojenského letectva a účastník řady zdravotnických a záchranných misí po teroristických útocích či katastrofách Gary Grosman přitom nebyl na fakultě zdravotnických věd poprvé. O své zkušenosti se se studenty i akademiky podělil již před rokem. Spolupráci se podařilo navázat díky aktivitě tehdejší proděkanky pro zahraniční spolupráci Radky Filipčíkové.

Kromě ní se na zajištění nynější návštěvy izraelského experta podílel současný proděkan Jiří Stavovčík, referát pro zahraniční spolupráci FZV a především Lenka Mazalová a Marinella Danosová z Ústavu ošetřovatelství.