Jak žijí v online světě děti z dětských domovů?

Repro: Žurnál UP
Pátek 11. únor 2022, 13:30 – Text: Milada Křížková Hronová

Projekt E-Bezpečí PdF UP představil výsledky výzkumu, v němž se věnoval životu dětí z dětských domovů v online světě. Šetření se uskutečnilo ve spolupráci se sdružením Safer Internet Centrum ČR a zúčastnilo se ho 166 pracovníků dětských domovů a 197 jejich klientů.

Jaké rizikové situace zažívají děti z dětských domovů? Jaká preventivní opatření mají v tomto smyslu dětské domovy? Jaká témata s dětmi řeší vychovatelé, jakým způsobem je v dětských domovech regulována práce s internetem a jaká je přístupnost dětí z prostředí dětských domovů k internetové síti? To byly otázky, na něž odpovědi hledali vědci z Univerzity Palackého a sdružení Safer Internet Centrum ČR ve výzkumu Online svět v dětských domovech.

Internet a jeho restrikce v dětských domovech

Z výsledků výzkumu vyplynulo, že většina pracovníků z oslovených dětských domovů (99,39 %) internet k dispozici v domově má. Děti k němu mají většinou přístup prostřednictvím wifi, část z nich přes wifi kabel. Velká část pracovníků (83, 13 %) zdůraznila, že děti mají omezený přístup k internetu v předem určených hodinách. Některé mají přístup k internetu za odměnu, pouze 13,25 % pracovníků uvedlo, že jejich dětští klienti mají k internetu neomezený přístup. Že internetový obsah dětem nikdo neomezuje, uvedlo 22,29 % vychovatelů. Větší část vychovatelů (46,99 %), naopak uvedla, že obsah všem dětem v dětském domově omezují. Samotné omezení se pak uskutečňuje ve většině případů ústní dohodou s dítětem, při které vychovatel provádí důslednou kontrolu. Takový způsob omezení obsahu potvrdilo 36,75 % pracovníků dětského domova. Na dalších místech je pak ústní dohoda bez provádění kontroly, nastavení konkrétní služby do bezpečného režimu, softwarové řešení, hardwarové řešení a podobně. Víc než 4  % pracovníků uvedlo, že využívají písemné dohody s dítětem a víc než 8, % respondentů pak sdělilo, že dětem obsah nijak neomezují.

Rizikové situace pohledem vychovatelů

I děti z dětských domovů zažívají celou řadu rizikových incidentů. Téměř polovina dětí (48,19 %) z dětského domova zažila situace, kdy jim někdo slovně ublížil a využil k tomu internet či mobilní telefon. Stejně tak téměř třetina dětí potvrdila, že někdo pomocí IT nástrojů šířil jejich ponižující či zesměšňující  fotografie. Vyhrožování či zastrašování v online prostředí zažilo 22 % dětí, téměř 22 % dětí zažilo situaci, kdy se bez jejich svolení někdo dostal do jejich online účtu. S neznámými lidmi se na internetu baví 35, 53 % dětí dětských domovů a víc než 62 % klientů dětských domovů i potvrdilo, že by si přidali neznámého člověka z internetu mezi své přátele.

Ve výzkumu se vědci mimo jiné věnovali tématu sexting. Většina, 70,56 % dětí uvedla, že nikdy nikomu svou vlastní provokativní erotickou fotografii či video neposlala, 7,11 % dětí sdělilo, že sexting provozují a čas od času svou vlastní intimní fotografii někomu pošlou, 12,18 % uvedlo, že tak učinili jednou, 18,42 % klientů, kteří sexting provozují, řeklo, že k němu byli donuceni. Jedenatřicet ze sto devadesátisedmi klientů dětských domovů, což je 15,74 %  klientů, potvrdilo, že dostali nabídku, aby poskytli své intimní materiály výměnou za finance či dárky.

Několik vět k prevenci

Dětské domovy se věnují celé řadě preventivních opatření, jejichž cílem je snížit riziko vzniku rizikové situace, případně minimalizovat dopad již existujícího incidentu na dítě. I k tomuto dospěl výzkum s názvem Online svět v dětských domovech. „Jako dominující preventivní opatření nám z výzkumu vyšel rozhovor s dítětem, v němž vychovatel dítě učí, jak se v online prostředí chovat bezpečně (89,16 %). Další oblíbenou formou prevence je opět rozhovor, který však v praxi funguje inverzně. Tedy dítě učí vychovatele a vychovatel na něj reaguje (52,41 %). Více než polovina respondentů využívá pro prevenci také možnost zhlédnutí preventivně zaměřeného filmu, téměř polovina aktivně organizuje přednášky zaměřené na prevenci rizikového chování na internetu,“ řekl za vědce Kamil Kopecký z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého. Doplnil, že v rámci prevence dětské domovy řeší celou řadu témat - komunikaci s neznámými lidmi (89,16 %), ochranu osobních údajů na internetu (86,75 %), seznamování v online prostředí (84,34 %), agresi na internetu – především kyberšikanu či vyhrožování (76,51 %), rizikové sexuální chování na internetu (72,29 %) a podobně.  Více o výzkumu ZDE.

Projekt E-Bezpečí je celorepublikový certifikovaný projekt zaměřený na prevenci, vzdělávání, výzkum, intervenci a osvětu spojenou s rizikovým chováním na internetu a souvisejícími fenomény. Je realizován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace PdF UP ve spolupráci s dalšími organizacemi.