Jeden svět Olomouc se vydá po cestách svobody

Foto: JS
Čtvrtek 24. březen 2022, 8:00 – Text: (red)

Festival dokumentárních filmů o lidských právech se po loňském online ročníku vrací zpět do olomouckých kin a promítacích sálů. Od pondělí 28. března do soboty 2. dubna nabídne Jeden svět Olomouc pětadvacítku oceňovaných zahraničních a českých dokumentů, panelovou diskuzi i koncerty.

„V posledních dvou letech jsme neměli to štěstí potkat se společně v kinech. Více než dvacetiletou tradici přerušila pandemie. Ročník 2020 byl zrušen kompletně, minulý rok se nám podařilo uspořádat alespoň letní Festivalové dny. Letos jsme ale konečně zpět ve vší parádě,“ neskrývají radost koordinátorky festivalu Barbora Kurdzielová a Kateřina Maršíková.

Filmový program

Jeden svět Olomouc odstartuje už v pondělí 28. března v kině Metropol slavnostním zahájením a promítáním filmu Děti mlhy. Vietnamský snímek o třináctileté Di, která se snaží uniknout nedobrovolnému sňatku a uhájit svou osobní svobodu, koresponduje s hlavním poselstvím letošního Jednoho světa. Právě svoboda a její různé podoby jsou totiž ústředním tématem celého ročníku.

Na seznamu projekcí tak najdeme například dokument ruské režisérky Very Krichevskayi Zatracená práce o jediné nezávislé televizní stanici v Rusku nebo hongkongský film Když město povstane, který mapuje dramatický průběh studentských protestů za demokracii v Hongkongu.

Vedle snímků týkajících se vzdálených zemí si mohou diváci vybírat i z filmů z českého prostředí. „Z tuzemské tvorby to bude třeba časosběrný dokument Opouštět počátky o dívkách, které po odchodu z výchovného ústavu zakouší dospělý život na vlastní pěst. Jsme rádi, že můžeme uvést také nejnovější film Heleny Třeštíkové o další životní etapě nenapravitelného recidivisty Reného,“ řekla Barbora Kurdzielová.

Mezi další české zástupce patří mj. kontroverzní Síla o filmovém kritikovi Kamilu Filovi či Prvovoliči, ve kterých sledujeme rozhodování mladých voličů u jejich prvních parlamentních voleb.

Filmový program Jednoho světa bude rozprostřen do pěti promítacích sálů. Vedle kina Metropol se bude promítat také v Divadle na cucky, ve filmovém sále Uměleckého centra UP, v besedním sále Muzea umění Olomouc a v Mozarteu Arcidiecézního muzea.

Jeden svět pro všechny

Nedílnou součástí festivalu je sekce Jeden svět pro všechny. Přístupnost je pro pořadatele klíčová, proto i letos nabízí projekce s popisnými titulky pro neslyšící a nedoslýchavé. Některé debaty budou tlumočeny do českého znakového jazyka, další budou opatřeny audiopopisem pro nevidomé.

Tradičně mohou diváci navštívit také relaxovanou projekci a promítání pro seniory. Novinku letošního ročníku představuje sobotní program pro rodiny s dětmi. „Zatímco se rodiče budou dívat na film Mé dětství, má země – 20 let v Afghánistánu, pro děti bude připraven ve spolupráci s Divadlem na cucky workshop dokumentárního filmu,“ uvedla Kateřina Maršíková.

Doprovodný program

„Jak důležitá lidská práva a svobody jsou, nám bohužel ukazuje momentální situace na Ukrajině. Natolik zásadní a bolestnou událost nemůžeme na našem festivalu opomenout, a na toto téma tak připravujeme čtvrteční debatu s názvem Rusko-ukrajinská válka jako reálný globální konflikt,“ řekla Barbora Kurdzielová. K rusko-ukrajinské válce promluví odborníci z Univerzity Palackého i zástupci Amnesty International.

Debat je ale na letošním Jednom světě naplánováno daleko více. Diváci budou moci diskutovat s tvůrci festivalových filmů a odborníky na konkrétní témata po každém promítaném snímku. Účast pomocí videokonference přislíbila režisérka zahajovacích Dětí mlhy HÀ LỆ Diễm, osobně přijede například hlavní hrdina dokumentu René – Vězeň svobody René Plášil, režisérka Prvovoličů Markéta Ekrt Válková nebo reportér společnosti VOXPOT Ondřej Zacha.

„A protože témata to jsou převážně závažná a těžká, je potřeba ze sebe všechny trable vytancovat. Hned v pondělí po slavnostním zahájení v kině Metropol nás čeká první letošní afterparty v protějším Jazz Tibet Clubu,“ zve Kateřina Maršíková. Neotřelými a svěžími covery i původní tvorbou s prvky rocku, popu i klasiky strhne Deus Ex Machina neboli DXM.

Čtvrtek a Jazz Tibet Club podruhé, tentokrát ve znamení nejvíc cool české elektroniky. Duo Bratři tvoří dvojčata Jiří a Ondřej, prvně jmenovaný má na starost živé bicí, druhý z bratrské dvojice pak melodické motivy a sekvence. Pro všechny křehké duše zahrají o den později Čáry života. Hluboké texty, silné melodie a jedinečný pěvecký projev vynesly Janu Borošovi a jeho projektu Cenu Apollo, na Jednom světě se o jejich jedinečnosti budete moci přesvědčit v Divadle na cucky. Na stejném místě se uskuteční také závěrečná sobotní afterparty, kterou od mixážního pultu ošéfuje DJ Luke.

V rámci festivalu mohou zájemci navštívit také vernisáž výstavy Jana Špundy, rychlokurz znakové řeči nebo divadelní workshop.

Festival Jeden svět je už více než dvě desetiletí jednou z neodmyslitelných součástí působení společnosti Člověk v tísni. Od svého vzniku v roce 1999 přináší domácímu publiku dokumentární filmy o lidských právech z celého světa, promítaných v desítkách měst po celé republice a také na českých základních a středních školách. Jeden svět získal čestné uznání organizace UNESCO za výchovu k lidským právům. V současnosti je největším festivalem svého druhu na světě. Koná se v desítkách měst po celé České republice. Dokumenty o lidských právech vybírají pro svá publika organizační a dobrovolnické týmy ze všech regionů a také díky nim navštíví Jeden svět každoročně téměř sto tisíc diváků a divaček. Kompletní filmový i doprovodný program olomoucké části, jíž je Žurnál UP mediálním partnerem, najdete na webových stránkách www.jedensvetolomouc.cz.