Jeden svět Olomouc vyzývá: Aktualizujte systém

Repro: Žurnál UP
úterý 13. března 2018, 15:30 - Text: Ivana Pustějovská

Příští týden v pondělí odstartuje 19. ročník Mezinárodního filmového festivalu o lidských právech Jeden svět Olomouc. Během šesti dnů nabídne divákům více než dvacet projekcí českých a zahraničních dokumentů na téma Aktualizace systému. Promítat se bude v kině Metropol a v Muzeu umění Olomouc – Divadle hudby, nově také v prostorách Divadla na cucky. Festival pořádá společnost Člověk v tísni. V Olomouci se koná pod záštitou Univerzity Palackého, jejíž studenti tvoří většinu z šedesátičlenného týmu dobrovolníků, který přehlídku připravuje.

Jeden svět letošní volbou tématu připomíná přehlcení společnosti informacemi a neschopnost nebo neochotu rozlišovat mezi zprávami pravdivými a smyšlenými. Motto přehlídky představuje pro její návštěvníky především výzvu najít si čas, udělat si pořádek sám v sobě a dokázat zpracovat nové informace. „Pokud chceme na světě docílit jakékoli změny, musíme v prvé řadě začít sami u sebe. A dvojnásob to platí v dnešní době, která se žene kupředu závratnou rychlostí,“ vysvětluje jedna z hlavních koordinátorek Anežka Hrušková a dodává: „Vše se neustále mění a člověk musí zůstat velice otevřený a zároveň do jisté míry skeptický, aby uměl rozpoznat, co je důležité, a hlavně co je pravda.“

Deset kategorií, 21 filmů

Problematika pravdivosti informací je také součástí letošní dramaturgie. Festivalový program představí celkem dvacet jedna snímků v deseti tematických kategoriích. Nejpočetněji je se šesti dokumenty zastoupena Česká soutěž. K vidění bude například film režisérky Apoleny Rychlíkové Hranice práce, v němž se novinářka Saša Uhlová vydala na vlastní kůži prozkoumat pracovní podmínky nejhůře placených zaměstnání v Česku nebo snímek Mečiar Terezy Nvotové o bývalém slovenském premiérovi.

Ze zahraničních festivalů pak doputují do Olomouce filmy do kategorie Panorama. Ta uvede mimo jiné i snímek Náš nový prezident, který je založen na sestřihu stovek útržků z vysílání ruských televizních stanic. Dohromady dávají příběh o tom, jak Kremlem ovládaná média ruským občanům podsunula přesvědčení, že Hillary Clintonová je nebezpečím pro celý svět a že Donald Trump je jeho záchranou.

Zajímavou sondou do života člověka, který se sice nestal obětí, ale jehož existenci život poznamenal terorismus, je film Nic se neodpouští z kategorie Eurodrom. Přináší příběh Zineb El Rhazoui, rodačky z marocké Casablanky.  Za svobodou vyjadřování odešla do Francie, kde se stala sloupkařkou satirického časopisu Charlie Hebdo. Film sleduje klíčových pět let jejího života v období 2011 až 2016, včetně událostí roku 2015, kdy musí překonat šok ze zavraždění svých kolegů z redakce Charlie Hebdo. V následujících měsících se vyrovnává se životem pod neustálou hrozbou a za masivních bezpečnostních opatření. Právě tento film také v pondělí 19. března Jeden svět v Olomouci zahájí.

Doprovodný program

Vedle hlavního programu jsou pro návštěvníky festivalu nachystány také různé doprovodné akce. Ve čtvrtek 15. března od 17:30 se v areálu letního kina uskuteční přednáška Fake News Jakuba Mikela a Tomáše Pika z redakce HlídacíPes.org. V ten samý den se od 19 hodin otevřou sklepy letního kina s jednodenní expozicí s názvem V 2.18. Výstava se zaměřuje na mladou generaci olomouckých umělců a jejich uvažování o současných problémech.

V pondělí 19. března se po oficiálním zahájení festivalu uskuteční od 21 hodin afterparty v prostorách Jazz Tibet clubu. O hudbu se postará dramaturg univerzitního rádia UP AIR Jiří Bejček jako DJ Makropulos. Další koncert bude na stejném místě ve čtvrtek, kdy vystoupí brněnská formace Ghost of You. Následující den, v pátek, bude od 16:30 v prostorách Litr shopu debata na téma Živé knihy.

Diskuze s hosty i projekce pro všechny

Už tradičně k projekcím festivalu patří i debaty s hosty, a to jak s autory, tak s odborníky na jednotlivá témata. Letos pozvali organizátoři asi třicítku hostů, mezi kterými jsou například mořská bioložka a potápěčka Martina Karásková, režisérka Apolena Rychlíková, Radovan Dluhý-Smith z katedry rozvojových a environmentálních studií PřF UP či Fatima Rahimi, redaktorka Deníku Referendum.

Festival každým rokem také rozšiřuje svou nabídku pro lidi s mentálním nebo fyzickým handicapem. Organizátoři připomínají, že je samozřejmostí bezbariérovost promítacích míst a umožnění vstupu s asistenčním psem. Slavnostnímu zahájení festivalu bude přítomen tlumočník znakového jazyka, který se zúčastní také debat, které budou následovat po dokumentech Azurová a Neslyšící syn. Oba tyto filmy budou promítány s titulky pro neslyšící. Pro nevidomé je u projekce filmu Mečiar zprostředkován audio-komentář v zapůjčených sluchátkách. I letos jsou také připravené speciální projekce pro seniory.

Kompletní přehled programu včetně praktických informací najdete ZDE.