Jiří Brady dostal medaili UP

Jiří Brady převzal z rukou rektora Univerzity Palackého Jaroslava Millera medaili UP.
Fotogalerie: Vojtěch Duda
pondělí 31. října 2016, 08:31 - Text: Ivana Pustějovská

Zaplněné pražské Staroměstské náměstí tleskalo v pátek večer Jiřímu Bradymu, který z rukou rektora Jaroslava Millera převzal Pamětní medaili Univerzity Palackého s dvojportrétem Josefa Dobrovského a Františka Palackého.

Rektor Univerzity Palackého tak v den státního svátku ocenil muže, který přežil Terezín, Osvětim i pochod smrti a který se celý život snaží, aby svět nezapomněl na holocaust. Tomu padla za oběť jak jeho sestra Hana, tak oba rodiče. „Oceňujeme muže, jehož životní příběh je učebnicí moderních dějin této země,“ řekl rektor. „Dovolte mi, pane Jiří Brady, abych ocenil vaši neúnavnou osvětovou činnost o hrůzné pravdě holocaustu, vaši pomoc této zemi po roce 1989 a také vaši obhajobu lidských práv. Univerzita Palackého a spolu s ní i zástupci většiny českých vysokých škol se usnesli, že pan Jiří Brady se zasloužil o dobré jméno této země ve světě,“ uvedl rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller při předávání diplomu a medaile.

O Jiřím Bradym se před 28. říjnem začalo mluvit v souvislosti s možným udělením státního vyznamenání, které ale nedostal. „Moje zásada je, že vždycky musíte mít štěstí, ale tomu štěstí musíte pomoct, nesmíte to vzdát. A já jsem měl to štěstí, že jsem nedostal medaili a teď jich mám tolik, že budu mít problém to dát do kufru,“ reagoval Jiří Brady na to, že si sice neodveze z Prahy státní vyznamenání, ale že ho ocenil vedle akademiků mimo jiné i premiér a některá města. „Jsem rád, že jsem mohl demokracii pomoct,“ dodal při pohledu na několik tisíc lidí, kteří se sešli na Staroměstském náměstí, aby vyjádřili nesouhlas s tím, že ho prezident nevyznamenal.

Video z předávání Pamětní medaile UP Jiřímu Bradymu si můžete prohlédnout ZDE