Jiří Grygar získal cenu za popularizaci vědy

Jaroslav Miller a Jiří Grygar.
Foto: Jan Hromádko
Středa 26. duben 2017, 11:00 – Text: Ivana Pustějovská

Astronom Jiří Grygar dostal včera večer při zahájení 52. ročníku Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc v kině Metropol Cenu za osobní přínos popularizaci vědy.

Jiří Grygar se narodil 17. března 1936 v Heinersdorfu, současných Dziewiętlicích v Polsku. Působí v Oddělení astročásticové fyziky Fyzikálního ústavu AV ČR a celý život se velmi intenzivně věnuje popularizaci vědy. Do povědomí několika generací se zapsal televizním seriálem Okna vesmíru dokořán, který se vysílal na počátku osmdesátých let a poté v repríze v polovině let devadesátých. „Velmi si vážím toho, že vám právě já mohu předat cenu, protože jsem jedním z vašich fanoušků. Cítím obrovský respekt k vaší dlouholeté práci a k tomu, co jste udělal pro vědu a pro její popularizaci v této zemi. Kdybych měl klobouk, tak ho před vámi smeknu,“ řekl při předávání ceny rektor Jaroslav Miller.

Jiří Grygar pak ve svém poděkování zavzpomínal na počátky devadesátých let. „Mám k vaší univerzitě hluboký vztah. Těsně po převratu mě do Olomouce pozval tehdejší rektor Josef Jařab jako hosta do svých rozprav. Tehdy to bylo velice důležité proto, abychom generaci, která byla poškozena hroznými událostmi dlouhého totalitního režimu ukázali, že existuje svobodný svět a že ten svobodný svět vyhrává právě proto, že je svobodný. Vyhrává ve vědě a v popularizaci vědy také,“ uvedl Jiří Grygar.

Vyzdvihl také vědecké zázemí Univerzity Palackého. „Pracuji ve Fyzikálním ústavu Akademie věd a naše pracoviště má v Olomouci svou pobočku. Je to Společná laboratoř optiky našeho ústavu a univerzity. Společně jsme se pustili do velmi dobrého projektu, který nás dnes naplňuje velkou radostí, a to je zkoumání kosmického záření extrémních energií v Argentině, v Observatoři Pierra Augera. Spolupracujeme s vašimi, naprosto světovými, optiky. Jezdíme tam už dvacet let a já jsem viděl, jak si tam postupně vybudovali úžasnou pozici. Zrcadla z Olomouce jsou nejlepší na světě,“ ocenil práci kolegů Jiří Grygar.

Po předání ceny následovala projekce snímku BBC Na křídlech ptáků 3D.

Festival nabízí až do neděle program nabitý filmy, přednáškami, workshopy nebo koncerty. Podrobný program najdete ZDE.