Jubilejní setkání Okno do praxe provázel velký zájem zaměstnavatelů

Na setkání přijeli zástupci více než 30 firem.
Foto: Martina Šaradínová
středa 14. únor 2018, 8:00 – Text: Martina Šaradínová

Rekordní zájem firem provázel jubilejní desátý ročník setkání zaměstnavatelů a studentů přírodovědných oborů Okno do praxe, které v úterý pořádala přírodovědecká fakulta. Studenti se dozvěděli o nabídce volných míst, průběhu výběrových řízení, ale i o možnostech spolupráce s firmami již během studia.

"Naším cílem je poskytnout studentům informace o tom, jak mohou získat odborné zkušenosti, zaměstnání, zúčastnit se trainee programů, brigád, studijních praxí nebo stáží. Akce přibližuje studentům firemní prostředí a kulturu, průběh výběrového řízení, požadavky na absolventy, seznamuje s problémy, se kterými se absolventi potýkají po nástupu do zaměstnání. Zúčastněné společnosti mají možnost se zde představit. Letos byl zájem z jejich strany vysoký, uvítali jsme zástupce více než třiceti firem a institucí," uvedla vedoucí oddělení vnějších a vnitřních vztahů Dagmar Petrželová.

Pravidelnou účastnicí Okna do praxe je vedoucí personálního oddělení společnosti Synthesia Lucie Bulušková. "Akce je pro nás určitě užitečná. Vzhledem k tomu, že máme poměrně rozšířený trainee program, poptáváme čerstvé absolventy. A kde jinde je kontaktovat lépe než přímo na akademické půdě! Setkáme se zde se studenty osobně, můžeme si vzájemně vyměnit kontakty, eventuálně navázat nějakou spolupráci. S absolventy olomoucké přírodovědecké fakulty už máme zkušenosti. Řada z nich je u nás zaměstnána. Dva absolventy jsme dokonce získali při minulém Oknu do praxe," uvedla.

Podle zástupců firem by uchazeči o zaměstnání měli věnovat pozornost přípravě životopisů a motivačního dopisu a před výběrovým řízením si nastudovat i informace o firmě. Výhodou jsou předchozí aktivity v oboru, brigády, stáže či zahraniční pobyty, zaměstnavatelé očekávají zájem i zdravé sebevědomí. "Ne každý musí být při výběrovém řízení úspěšný aktuálně, ale to ještě neznamená, že se mu nepovede sehnat zajímavé místo třeba za dva měsíce. Nemá smysl se hroutit kvůli tomu, že to napoprvé nevyšlo," řekl studentům personální ředitel společnosti Precheza Tomáš Světnický.

Po zaměstnání se poohlíží studentka oboru Ochrana a tvorba krajiny Renata Dostálová. "Studuji poslední ročník magisterského studia, takže je čas hledat práci. Přišla jsem se podívat, jestli zde najdu nějaké vhodné zaměstnavatele v mém oboru. Přínosem určitě byly informace o tom, jak správně napsat životopis, nebo o přijímacích pohovorech. Jasno o svém budoucí zaměstnání ale ještě nemám, teprve hledám," prozradila.

Okna do praxe se zúčastnili zaměstnavatelé z celé České republiky. Nejvíce byly zastoupeny firmy z oblasti chemie a informatiky.