Karel Janeček představí svůj návrh volebního systému

Hostem přednáškového cyklu Současná chemie bude Karel Janeček.
Repro: Žurnál UP
pondělí 12. březen 2018, 13:00 – Text: Martina Šaradínová

Český matematik, pedagog, bojovník proti korupci a mecenáš Karel Janeček bude druhým hostem přednáškového kurzu Současná chemie na přírodovědecké fakultě. S přednáškou nazvanou Human 21 – nová epocha lidských dějin vystoupí ve středu 14. března v aule od 15 hodin.

„Při přípravě 13. ročníku kurzu jsem reagoval na podněty studentů, kteří chtěli přinést odpovědi na otázky, které je v současné době nejvíce trápí. Jedním z velmi aktuálních témat jsou volby a volební systémy. Proto jsem se rozhodl pozvat právě Karla Janečka,“ uvedl pořadatel kurzu a nositel národní ceny Česká hlava Pavel Hobza z katedry fyzikální chemie a Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů.

Karel Janeček v roce 2013 vytvořil volební systém Demokracie 21. Tvrdí o něm, že přinese zásadní vylepšení demokracie obdobně jako „upgrade z DOSu na Windows“. Podstatou jeho návrhu je takzvaný efekt více hlasů, kdy volič má dvakrát více hlasů, než je volených mandátů.

Přednáškový kurz letos zahájilo 28. února vystoupení kardiochirurga Jana Pirka ve zcela zaplněné aule. Na přednášky jsou zváni nejen zástupci akademické obce, ale i veřejnost.