Katedra geoinformatiky je v eye-trackingu ve světové špičce

Ilustrační foto: Stanislav Popelka
Čtvrtek 6. říjen 2016, 8:00 – Text: Martina Šaradínová

Katedra geoinformatiky přírodovědecké fakulty je nejaktivnějším pracovištěm na světě, které publikuje v oblasti eye-trackingu v kartografii. Jedná se o metodu, při které je daný produkt – v tomto případě mapa – hodnocen na základě analýzy pohybu očí. Informaci o vůdčí pozici olomouckých geoinformatiků přinesl odborný časopis ISPRS International Journal of Geo-Information.

Článek s názvem Visualizing the Intellectual Structure of Eye Movement Research in Cartography zpracovali autoři z Číny a USA. Zabývali se využitím bibliometrických analytických metod pro analýzu struktury eye-tracking výzkumu v kartografii.  V databázi Web of Science vyhledali všechny články, které měly v klíčových slovech výrazy jako eye-tracking; cartography; map; map reading; GIS a další. Získali tak databázi 209 bibliografických záznamů z let 1984 až 2015 obsahujících 7355 citací. Data z této databáze následně analyzovali.

Největší počet publikací

„Zajímavý je zejména výstup co-occurence analýzy, která ukazuje nejaktivnější pracoviště publikující v této oblasti. Na první příčce se umístila Univerzita Palackého, konkrétně katedra geoinformatiky, s šestnácti publikovanými záznamy,“ uvedl Stanislav Popelka, který na katedře působí jako vedoucí eye-tracking laboratoře. Právě on je v článku uveden jako nejaktivnější autor, publikoval celkem deset článků zabývajících se eye-trackingem v kartografii.

„Článek mi udělal radost. Kromě umístění na první příčce mne také potěšilo, že jako jedni z mála publikujeme ve spolupráci s dalšími pracovišti. Na eye-trackingu se mi líbí to, že lze přímo vidět, jak uživatel s mapou pracuje, která místa ho zaujala, jestli se často pohledem vrací do legendy, případně která místa jsou pro něj problematická. Na základě toho můžeme mapy optimalizovat tak, aby se v nich uživatel lépe zorientoval a čtení z mapy pro něj bylo jednodušší,“ doplnil Popelka.

Pohyb očí sleduje kamera

Zařízení pro sledování pohybu očí se jmenuje eye-tracker. Je to krabička umístěná pod běžným monitorem, v níž se nacházejí dvě infračervená světla svítící směrem k uživateli a vysokorychlostní kamera. Ta snímá oči respondenta. Počítač automaticky rozpozná zornice a korneální odraz – tedy odraz infračerveného světla od rohovky. Na základě těchto údajů spočítá pozici pohledu s přesností na 0,4°. To vše až 250 krát za vteřinu.

„Metoda je velmi často využívaná v marketingu, reklamě nebo designu webových stránek. Kromě toho lze zařízení použít i pro ovládání počítače, například pro postižené uživatele, kteří nemohou ovládat počítač rukama,“ doplnil Popelka. Využití v kartografii je trendem v posledních pěti až deseti letech. Na mezinárodních kartografických konferencích jsou stále častěji celé sekce věnované kognitivní kartografii, zejména s využitím eye-trackingu.

Objektivní hodnocení kartografických produktů pomocí sledování pohybu očí provádí na katedře geoinformatiky od června 2011. Výzkum se zabývá optimalizací náplně mapy, 3D vizualizací, nejistotou v kartografii, rozmístěním mapových prvků a dalšími tématy s jediným cílem – vytvářet lepší mapy.