Knížka plná hlášek (ne)obyčejného akademika pobaví i neprávníky

Slavnostní křest se uskutečnil v aule právnické fakulty. Fotogalerie: Eva Hrudníková
Sobota 30. listopad 2019, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Studovat právnickou fakultu musí být pěkná dřina a docela nuda. Vyvrátit tento mýtus, postavit most mezi studenty a vyučujícími a především odlehčit akademické prostředí se snaží knižní novinka Dostalíkovy hlášky: Fragmenta Dostalíkova. Stačí jí prolistovat a je jasné, že se jí to daří. A to především díky spoluautorovi Petru Dostalíkovi, který učí římské právo v Olomouci a Plzni. Právě jeho bonmoty studenti práv sesbírali, doplnili potřebným kontextem, zajímavostmi, humornou grafikou a vydali. Knihu spolu s autory pokřtila na půdě olomoucké fakulty děkanka Zdenka Papoušková.

S nápadem vydat knihu, která má podtitul ‚životní moudrost jednoho (ne)obyčejného právníka‘, přišli sami studenti. „Když jsem byl před osmi lety v prvním ročníku na olomouckých právech, založil můj spolužák Radim Smolka facebookovou skupinu Dostalíkovy hlášky. Humorné průpovídky z přednášek a seminářů v ní velmi rychle přibývaly a stejně tak přibývalo fanoušků tohoto akademika. Letos jsme se se dvěma plzeňskými studenty rozhodli oslovit Petra Dostalíka s nápadem společně vydat a napsat knihu, která tu ještě nebyla. Knížku, která způsobuje chronické bolesti bránice a přitom čtenáře i něco naučí,“ vysvětlil John A. Gealfow, absolvent PF UP a prezident spolku Nugis Finem. Právě v koedici nakladatelství Nugis Finem Publishing a dvou plzeňských studentů Jakuba Jana Fialy a Ondřeje Kočana knížka vyšla.

Kniha, která má dvě stě stran, kombinuje nejlibovějších průpovídky z facebookové skupiny Dostalíkovy hlášky a seriózní vzdělávací obsah z oblasti římského práva a akademického prostředí. Autoři slibují, že bavit se u ní budou i neprávníci.

Petr Dostalík, absolvent PF UP,  působí na katedře teorie práva a právních dějin šestnáctým rokem. Letos habilitoval na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. „Od začátku bylo mou ambicí přednášet římské právo trošku jinak. Ne jako suchou teorii, suché definice. Řídil jsem se Horáciovou zásadou ‚Smíchem říkat pravdu‘. Doufám, že se kniha bude líbit. Smějte se při ní hlasitě – se mnou a klidně i mně – hlavně se smějte. Děkuji, že jste dnes přišli. Mám z toho velikou radost,“ vzkázal asi dvěma stovkám studentů, kteří si nenechali ujít slavnostní křest.

Spolu s Petrem Dostalíkem a několika spoluautory pokřtila knihu, jejíž přebal zdobí portrét Petra Dostalíka, děkanka Zdenka Papoušková. „Jsem přesvědčena, že každá fakulta by měla mít svého Dostalíka. Je to uznávaný odborník s osobitým lidským přístupem. I moje maminka, která s ním absolvovala kurz v rámci univerzity třetího věku, říká, že je velmi zábavný. Jsem opravdu ráda, že učí právě na naší fakultě a ve všech formách studia. A současně doufám, že ještě dlouho učit bude,“ řekla děkanka a krátce na to s kolegy pokřtili šampaňským jeden výtisk nové knihy.

Součástí křtu bylo i krátké autorské čtení. Petr Dostalík se svým pověstným nadhledem prolistoval knihu a vybral několik oblíbených hlášek: „Víte, co jsou to klauzury? To je způsob, jakým vás Bůh trestá za vaše hříchy.“ / „Sommer, Vážný, Heyrovský a já. To jsou důvody, proč studovat římské právo.“ / „Učím nejraději v pátek – v pátek odpoledne chodí na semináře buď ti, které to opravdu baví, nebo naprostí zoufalci.“ Poté usedl ke stolu a zástupu studentů psal osobní věnování do zakoupených knih.

Kniha Dostalíkovy hlášky: Fragmenta Dostalíkova vyšla díky finanční podpoře olomoucké právnické fakulty, katedry teorie práva a právních dějin a nadšených studentů a podporovatelů. Zájemci o koupi knížky najdou veškeré informace na speciální webové stránce.

Zpět