Kolektivní imunita na Covid-19 je nízká i v nejvíce postižených oblastech

Foto: Vojtěch Duda
Středa 6. květen 2020, 13:00 – Text: Martina Šaradínová

S novým typem koronaviru se v tuzemsku setkala jen velmi malá část populace. Ani v nejvíce zatížených místech, kam patří i oblasti Olomouckého kraje, míra imunizace nedosáhla čtyř až pěti procent. Vyplývá to z prvních výsledků studie kolektivní imunity na Covid-19, které dnes byly představeny na tiskové konferenci v Praze. Celkem se studie zúčastnilo 26 549 osob. Pozitivní test na protilátky jich mělo 107.

„Studie kolektivní imunity ukázala, že stupeň imunizace populace je velmi nízký. Pohybuje se v řádech jednotek promile a ani v nejvíce zatížených lokalitách nedosahuje pět procent. Znamená to, že Česká republika učinila opatření proti šíření viru velmi rychle a díky tomu infekce prošla populací velmi mírně,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

V Olomouckém kraji se studie zúčastnilo přes 9000 osob, zdravotníci jim krev odebírali v Olomouci, Litovli a Uničově. Na testování se podílela vedle Fakultní nemocnice Olomouc i Univerzita Palackého, především lékařská fakulta a fakulta zdravotnických věd. K významným partnerům patřila i Armáda ČR, olomoucká krajská hygienická stanice nebo samosprávy dotčených měst a obcí.

Jeden z garantů studie a ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty UP Marián Hajdúch znovu poděkoval všem dobrovolníkům. V oblasti Litovelska, Uničovska a Červenky, která patřila k nejvíce zatíženým a kvůli šíření choroby se ocitla v dvoutýdenní izolaci, se studie zúčastnilo až 16 procent všech tamních obyvatel. „Studie na tomto případě také ukázala efektivitu lokálních preventivních opatření. Bylo vidět, že pokud se zatáhne za brzdu rychle a správně, funguje to,“ uvedl Hajdúch. Opakovaně vyzdvihl i spolupráci všech zúčastněných, a to nejen z oblasti zdravotnictví. „Česká věda je to, co nám může pomoct řešit další problémy a výzvy, kterým budeme v budoucnu nepochybně čelit,“ doplnil.

Olomoucké vědce v příštích týdnech čekají podrobné analýzy odebraných vzorků žilní krve. „Je to výrazný vědecký aspekt studie, který si kolegové v Olomouci ještě krutě odpracují v příštích týdnech,“ potvrdil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek.

Prezentace zveřejněné na tiskové konferenci jsou dostupné na webu ministerstva zdravotnictví zde.