Konference biblistů přivítá v Olomouci přední evropské badatele

Repro: Žurnál UP
Středa 7. červen 2017, 8:20 – Text: Velena Mazochová

Řeckým textům starozákonních knih, které nejvíce ovlivnily teologii Nového zákona, bude věnována dvoudenní mezinárodní konference, kterou na 15. – 16. června připravila cyrilometodějská teologická fakulta. Na její pozvání se spolu s českými biblisty a patrology do Olomouce sjedou zahraniční odborníci z šesti evropských zemí.

Účastníci konference se zaměří na otázky související s řeckými starozákonními knihami Izajáš a Žalmy, jejichž původním jazykem je hebrejština. „Řecké texty vznikaly jako nejstarší překlady biblických spisů až v období helénismu. Tyto tzv. septuagintní překlady nám svou odlišností od dochovaných hebrejských textů poskytují cenný vhled do náboženských a kulturních dějin židovského národa, leccos vypovídají o procesu formování biblických knih a někdy i o historických událostech v oblasti, kde vznikaly. Je také velice zajímavé sledovat, jak používání právě řeckých textů vedlo v prvních staletích křesťanské éry k polemikám mezi vzdělanci křesťanskými a židovskými, neboť ti používali texty hebrejské. V posledních letech jsme navíc svědky oživeného zájmu o studium Septuaginty, ve světě vzniká celá řada projektů, které si nad těmito texty kladou řadu nových otázek,“ objasnila členka pořádající katedry biblických věd Ivana Vlková.

Během dvou dní zazní přibližně dvacet příspěvků, které kromě českých biblistů a patrologů připravili jejich kolegyně a kolegové z Německa, Nizozemska, Itálie, Francie, Slovenska a Rakouska. K hlavním přednášejícím budou patřit německý biblista Eberhard Bons z univerzity ve Štrasburku a Arie van der Kooij z leidenské univerzity. „Jde o renomované odborníky v oblasti septuagintního bádání, kteří se podílejí na řadě projektů Mezinárodní organizace pro studium Septuaginty a příbuzných oborů. Rozhodli jsme se je pozvat především proto, že se oba výrazně podíleli na komentovaných překladech Izajáše a Žalmů v rámci německého projektu Septuaginta Deutsch, který považujeme za velice inspirativní,“ zdůraznila Ivana Vlková.

Mezi hosty konference budou také patrologové Alain Le Boulluec, emeritní profesor pařížské Sorbonny a Lorenzo Perrone z univerzity v Boloni. „Do Olomouce nezavítají poprvé, v letech 2010 a 2014 se zde účastnili tzv. Klementovských kolokvií. Nutno podotknout, že profesor Le Boulluec je mj. autorem francouzského překladu septuagintní verze knihy Izajáš z roku 2014 v rámci projektu La Bible d’Alexandrie. Máme se tedy na co těšit,“ doplnila Ivana Vlková, s níž na konferenci aktivně vystoupí také další členové olomoucké katedry.

Konference je jedním z plánovaných výstupů projektu Centra excelence GAČR „Historie a interpretace bible“, na kterém se spolu s teologickými fakultami pražské Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR podílí i badatelé z katedry biblických věd a Centra pro práci s patristickými, středověkými a renezančními texty CMTF UP. „Jde o akci v jistém smyslu průkopnickou, protože důkladnější studium Septuaginty, které představuje jednu ze sekcí zmíněného projektu, bylo v České republice zahájeno teprve naším projektem. V rámci něj byl už publikován komentovaný překlad řecké verze knihy Ester a do konce projektu plánujeme vydat komentované překlady právě knihy Izajáš a části knihy Žalmů. Tým má samozřejmě ambici pokračovat v budoucnu návaznými projekty ve studiu dalších spisů,“ objasnila Ivana Vlková. Jak zdůraznila, letošní odborné setkání zároveň navazuje na mnohaletou spolupráci Centra s předními světovými badateli v oblasti patrologie. „Na konference pořádané v Olomouci se rádi vracejí a nás těší, že pozvání opět přijali,“ dodala Ivana Vlková.

Konference „The Greek Isaiah and the Greek Book of Psalms and Their Reception in the Early Christian Tradition“ se uskuteční ve dnech 15. – 16. června 2017. Zahájení je připraveno na 9 hodin v hlavní budově Cyrilometodějské teologické fakulty UP v Univerzitní ulici. Program je k dispozici ZDE.