Konference bude řešit otázky digitalizace, robotizace nebo kybernetické bezpečnosti ve světle evropského práva

Konference se uskuteční hybridní formou. Prezenční část bude v rotundě (budova A, PF UP). Foto: PF UP
Úterý 25. duben 2023, 15:15 – Text: Eva Hrudníková

Pětadvacet příspěvků rozdělených do šesti tematických sekcí má na svém programu dvoudenní konference European Union’s Response on the Challenges of Modern Society. Pořádá ji Jean Monnet Centre of Excellence in EU Law při právnické fakultě společně s Českou asociací pro evropská studia (ČAES). Sympozium se uskuteční na právnické fakultě 26.-27. dubna hybridní formou a jednacím jazykem bude angličtina.

Mezinárodní konferencí vyvrcholí projekt European Union and the Challenges of Modern Society: Legal Issues of Digitalization, Robotization, Cyber Security and Prevention of Hybrid Threats, do kterého je zapojeno celkem pět evropských univerzit a koordinuje jej olomoucké Jean Monnet Centre of Excellence.

Pořadatelé rozdělili konferenci do šesti tematických sekcí. „Mám velkou radost jak z počtu příspěvků, tak kvality aktivních účastníků, kteří představí výsledky své vědecké práce a zkušenosti z praxe. S kolegy jsme poskládali pestrý a nabitý program. Konference tak bude důstojných zakončením našeho projektu, který je velmi náročný, co se týče rozsahu a zaměření,“ řekla Naděžda Šišková, vedoucí Jean Monnet Centre of Excellence, předsedkyně ČAES a hlavní organizátorka konference.

Přednesené příspěvky se budou týkat například hybridních hrozeb ve světle ruské agrese vůči Ukrajině, robotizace a odpovědnosti za umělou inteligenci, práva hospodářské soutěže v digitální ekonomice, kybernetické kriminality nebo ochraně spotřebitele v online světě. „Mezi řečníky budou akademici a doktorandi univerzit zapojených do projektu, členové České asociace pro evropská studia, odborníci z evropských institucí, orgánů české státní správy a nevládních organizací,“ vyjmenovala Naděžda Šišková. Příspěvek si připravuje například Petr Kolář, bývalý diplomat, manažer a blízký spolupracovník prezidenta Petra Pavla, Emil Ruffer, vedoucí odboru mezinárodního práva Ministerstva zahraničních věcí, Soňa Matochová, vedoucí analytického oddělení Úřadu pro ochranu osobních údajů, nebo Kamil Nejezchleb místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

V rámci konference, kterou zaštítil rektorát a je zařazena mezi akce konané u příležitosti 450. výročí UP, budou udělovány také ceny ČAES. „Převezmou je čtyři laureáti za významný přínos pro rozvoj vědy v oboru evropského práva a samotné asociace,“ uvedla Naděžda Šišková.

Vstup na dvoudenní konferenci, která se uskuteční v budově A právnické fakulty, je volný. „Do rotundy zveme všechny zájemce o téma,“ doplnila Naděžda Šišková.

Na projektu European Union and the Challenges of Modern Society: Legal Issues of Digitalization, Robotization, Cyber Security and Prevention of Hybrid Threats spolupracuje v rámci Jean Monnet Networku olomoucké centrum s akademiky z Univerzity v Heidelbergu, Technické univerzity v Tallinnu, Univerzity Komenského v Bratislavě a z Národní univerzity Tarase Ševčenka v Kyjevě. Za tři a půl roku se jim podařilo uspořádat osm kulatých stolů, speciální přednášku, tři workshopy a tři vědecké konference. „V těchto ukazatelích jsme významně překročili a předčili naše plánované výstupy. Na úplný závěr projektu připravujeme monografii, kde shrneme výsledky výzkumu. V publikaci se objeví i vybrané příspěvky ze závěrečné konference,“ dodala Naděžda Šišková.

Více o aktivitách Jean Monnet Centre of Excellence in EU Law na jejich webu.
Program konference zde.