Konfuciův institut UP přivítá čínský nový rok

Foto: Konfuciuv institut UP
Úterý 21. leden 2020, 11:58 – Text: Milada Hronová

Praha, Ostrava, Opava, České Budějovice a pod patronací Konfuciova institutu Univerzity Palackého také Olomouc přivítají příchod čínského nového roku. Na Hané se oslava se uskuteční 22. ledna v kině Metropol.

Čína vítá nový rok podle luno-solárně jupiterského kalendáře. Minulý rok vepře, který měl podle čínské astrologie přinést vlnu štěstí a bohatství, vystřídá rok krysy. V kině Metropol se při této příležitosti od 19 hodin uskuteční poněkud netradiční program.

„Umělecký a taneční univerzitní soubor Čcheng-tu Tchien-fu ze s´čchuanské provincie představí nevšední kulturu staré Číny, její tradice, zvyky a symboly spojené s vítáním nového lunárního roku a blížícího se příchodu jara. Hlavní program nabídne Tanec draků a lvů, ukázky mistrů čínských bojových umění, také operu, lidovou hudbu a tanec, kouzla, magii nebo tzv. cheongsam show,“ řekl David Kosina z Konfuciova institutu UP a zároveň člen úseku pro zahraničí RUP.

Veřejnost si může před představením už od 17 hodin prohlédnout ve vstupních prostorách Metropolu  „chrámovou výstavu“. Půjde o tradiční rukodělné umění skupiny čínských řemeslníků, například práci s hedvábím a výšivkou ze s´čchuanské oblasti nebo tkaní z bambusu, malování cukrem, čínskou kaligrafii a malbu.

Záštitu nad akcí převzal hejtman Olomouckého kraje a rektor UP. Vstupné nabízí kino Metropol online ZDE.