Lékařská fakulta spojí oslavy 17. listopadu se vzpomínkou na Jana Opletala

„Tři týdny s Janem“ zahájila vernisáž tematické minivýstavy v Dostavbě Teoretických ústavů LF.
Foto: Vladislav Raclavský
Pondělí 6. listopad 2017, 13:00 – Text: Velena Mazochová

Tři týdny s Janem – takový je společný název pro akce, které letos připravili senátoři lékařské fakulty k výročí 17. listopadu a k uctění odkazu Jana Opletala. Osobnost někdejšího studenta medicíny a rodáka ze Lhoty nad Moravou připomene výstava, filmová projekce, beseda a pietní setkání v Nákle.

„Pozoruhodná osobnost medika a národního hrdiny Jana Opletala je podle mého názoru významným symbolem. Spojuje nejvýznamnější data a události novodobé české historie. Připomínáme si jej od konce října, kdy byl v roce 1939 postřelen na nepovolené demonstraci v Praze, až do 17. listopadu akcemi, které jsou určeny pro univerzitní i širokou veřejnost,“ uvedl člen Akademického senátu LF a iniciátor vzpomínkových oslav Vladislav Raclavský.

Úvod do plánovaných „tří týdnů“ patřil otevření tematické minivýstavy ve druhém patře Dostavby Teoretických ústavů LF. Na několika panelech přibližuje život a osobnost rodáka z olomouckého regionu. Ve stejné budově bude v úterý 7. listopadu od 14. 30 připraveno promítání dokumentů České televize věnovaných dosud málo známým aspektům postavy Jana Opletala a událostí roku 1939.

O necelý týden později, v pondělí 13. listopadu, se v posluchárně Teoretických ústavů č. 2.517 uskuteční veřejná beseda se zajímavými hosty. Účastníci budou mít příležitost setkat se s Věrou Spurnou, neteří Jana Opletala, i se studentkou olomoucké medicíny Marií Turkovou, které se osobnosti někdejšího medika věnovala v rámci své středoškolské odborné činnosti.  Pozvání přijal také básník, spisovatel a vysokoškolský učitel z Univerzity Komenského v Bratislavě Jozef Leikert, autor publikace A den se vrátil věnované osudu Jana Opletala. Besedy se zúčastní i překladatelka jeho knih a pedagožka Miroslava Poláková z Gymnázia Uherské Hradiště.

Symbolické připomenutí listopadových událostí vyvrcholí pietním setkáním u hrobu Jana Opletala v Nákle, které je naplánováno na 16. listopadu v 15. 45 hodin. Zájemci budou moci pokračovat na cestě do hlavního města, kde 17. listopadu historické události připomene položení květin u Hlávkovy koleje a v Žitné ulici stejně jako shromáždění na Albertově a na Národní třídě.

Zájemci o společnou cestu do Nákla i do Prahy se mohou informovat prostřednictvím e-mailu u Vladislava Raclavského. Informace jsou k dispozici také na webu Akademického senátu LF.