Letní čtení s Vydavatelstvím UP: Nahlédněte do tajů gotické architektury Týnského chrámu

Foto: Monika Abrhámová
Sobota 19. srpen 2023, 8:00 – Text: Tomáš Franta

Je to nepřehlédnutelná dominanta historického jádra Prahy. Oblíbený letní cíl turistů. Historikové i uměnovědci o ní naspali nespočet stránek. A přesto se stále najdou kapitoly, které dosud nebyly podrobně zmapovány. Třeba ta o pozdně gotické architektuře. Řeč je o Týnském chrámu, přesněji o kostelu Panny Marie před Týnem. A především pak o knize Týnský kostel a architektura poděbradské doby, kterou vybíráme jako další letní tip na čtení v našem prázdninovém seriálu.

Autorka Jana Pařízková Čevonová z katedry dějin umění FF UP v knize komplexně mapuje stavební vývoj Týnského kostela v době Jiřího z Poděbrad. Nabízí jednak detailní popis architektonické podstaty pozdně gotické etapy Týnského chrámu, jednak bohatý doprovodný fond fotografií, nákresů či půdorysů. To vše dohromady umožňuje poznat architektonickou proměnu kostela v pozdně gotickém období, ať už jste zarytí akademičtí znalci, či jen sečtělejší nadšenci do ikonických českých památek.

Kniha rozhodně není kapesní a spíše než v turistickém batůžku najde čestné a přední místo ve vaší domácí knihovně. Velkolepost zpracování jde ruku v ruce s velkolepostí celé stavby, o které pojednává. Pokud byste si však přece jen knihu rádi vzali s sebou na své příští toulky Prahou, můžete si vedle tištěné verze pořídit třeba i elektronickou, která se hravě vleze do tabletu či mobilu. Oba formáty publikace najdete na VUP shopu.

Knihy z Vydavatelství UP můžete kupovat na e-shopu nebo v prodejně na Zbrojnici. Zaměstnanci a studenti mohou na internetu i v kamenné prodejně celoročně využít 10% slevu (zaměstnanci najdou pokyny na webu, studenti v UPlikaci). V prodejně pak lze platit také FlexiPass poukázkami a kartami (v tomto případě však bez 10% slevy). Všechny díly letního seriálu najdete přehledně zde.