Letní čtení s Vydavatelstvím UP: Nahlédněte s edicí Paměť UP do novodobé historie univerzity

Fotografie: Jakub Čermák, Monika Abrhámová a Vojtěch Duda
Sobota 16. červenec 2022, 8:00 – Text: Tomáš Franta

Osm fakult a více než 70 let moderní historie. To už je dobrý základ k tomu, aby měla naše univerzita, respektive její osobnosti o čem vyprávět. I proto je jednou z vlajkových lodí univerzitního vydavatelství edice Paměť UP. Přináší autobiografie významných postav Univerzity Palackého, které se zasadily o její rozvoj, popularizaci, vize a neodmyslitelně se zapsaly do univerzitních novodobých dějin. Připomeňte si všechny letošní díly edice Paměť UP v dalším díle letního seriálu Žurnálu a Vydavatelství UP.

Všechny budoucí, současné i bývalé lékaře, stejně jako zájemce o medicínu jako takovou, nepochybně osloví vzpomínky nestora olomoucké chirurgie profesora Miloslava Dudy, který je po většinu svého života spjat s Lékařskou fakultou UP a Fakultní nemocnicí Olomouc. Ve své knize Půlstoletí s chirurgií… nejen olomouckou se ohlíží za svými studentskými i profesními léty, vzpomíná na nebývalý a překotný technologický vývoj v jícnové a miniinvazivní chirurgii a vrací se ke svým přátelstvím s osobnostmi olomoucké chirurgie.

Směřuje-li ohnisko vašeho zájmu spíše do oblasti umění, doporučujeme se začíst do velmi osobitých a svérázných pamětí Zdeňka Kučery, jednoho z předních představitelů českého abstraktního umění 60. let s charakteristickým uměleckým rukopisem plným přesných geometrických tvarů a optických klamů. Sochař, malíř a pedagog úzce spjatý s pedagogickou fakultou se v knize Minulý život. Paměti outsidera ohlíží za osudy talentovaného malíře, který se nepodvolil tehdejšímu režimu.

Čtete rádi detektivky „londýnského střihu“? Podívejte se na první tip na letní čtení z Vydavatelství UP.

Zajímáte se o design a umění a chtěli byste se dozvědět něco o tom, jak výtvarno promlouvá do vojenské kamufláže? Pak zamiřte za druhým tipem.

Historicky a lingvisticky zaměřené čtenáře by pak mohly oslovit společné paměti matky a dcery Kristiny a Ingeborg Fialových, které se zasadily o rozvoj olomoucké polonistiky a germanistiky. Kniha vzpomínek Semper sint in flore přibližuje, jak si polsko-německá rodina nacházela cestu k češtině a hledala své kořeny za časů svobodného a okupovaného Československa i v emigraci či jak se univerzita formovala navzdory okleštění státní komunistickou mocí a následně rozvíjela v polistopadovém demokratickém rozpuku.

Veškeré dosud vydané tituly v edici Paměť UP najdete na webu Vydavatelství UP.

Knihy z Vydavatelství UP můžete kupovat na e-shopu nebo v prodejně na Zbrojnici. Zaměstnanci a studenti mohou na internetu i v kamenné prodejně celoročně využít 10% slevu (zaměstnanci najdou pokyny na webu, studenti pak v UPlikaci). V prodejně pak lze platit i FlexiPass poukázkami a kartami (v tomto případě však bez 10% slevy).

Až do konce srpna pak můžete při nákupu v e-shopu využít speciální 15% slevový kód letnicteni15.