Letní čtení s Vydavatelstvím UP: Poznejte historii lidových rčení i „duši českého národa“

Foto: Archiv VUP
Sobota 12. srpen 2023, 7:00 – Text: Tomáš Franta

Připadáte si přes léto z horka nakvašení a vzýváte milostivé léto? Nečekejte na Godota, netočte se v bludném kruhu a sáhněte po unikátním slovníku, který vám odhalí tajemství českých frazémů. Lidová rčení jsou prý odrazem duše českého národa a Etymologický slovník české frazeologie Ludmily Stěpanové vám do ní pomůže nahlédnout.

Unikátní slovník je výsledkem dvacetileté práce a sbírání podkladů a ve své podobě je (nejen) v tuzemském kontextu ojedinělý. Skrze více než 4000 hesel dává čtenářům nahlédnout do tajů a historie známých i méně známých českých frazémů. Najdete mezi nimi jak zlidovělé a zastaralé výrazy, tak výrazy převzaté z Bible, od antických autorů či výpůjček z cizích jazyků.

Seznamte se se zábavnou podstatou naší řeči a kulturní identity. Slovník si můžete objednat na VUP shopu, nebo se pro něj zastavit přímo do prodejny na Zbrojnici.

Knihy z Vydavatelství UP můžete kupovat na e-shopu nebo v prodejně na Zbrojnici. Zaměstnanci a studenti mohou na internetu i v kamenné prodejně celoročně využít 10% slevu (zaměstnanci najdou pokyny na webu, studenti v UPlikaci). V prodejně pak lze platit také FlexiPass poukázkami a kartami (v tomto případě však bez 10% slevy). Všechny díly letního seriálu najdete přehledně na webu zurnal.upol.cz/letni-cteni.

Všechny knižní tipy seriálu Letní čtení s Vydavatelstvím UP najdete zde.