Letní Flora univerzitní: Za vizuálem stojí absolventi, program doplní Pevnost poznání a Zaparkuj

Za vizuálem letní Flory Olomouc stojí absolventi UP.
Repro: Žurnál UP
Pondělí 16. srpen 2021, 8:00 – Text: Ondřej Martínek

Letní etapa olomoucké Flory tentokrát připomene léčivou moc přírody i dávné visuté zahrady. To jsou hlavní motivy květinové expozice, která od 19. do 22. srpna zaplní na výstavišti pavilon A. Součástí hlavní expozice, inspirované Visutými zahradami Semiramidinými, budou i tekoucí proudy vody, kaskádovité záhony plné květin a tisíce léčivých rostlin. Atraktivní čtyřdenní program zpestří i Univerzita Palackého, která zajistí odpočinkovou zónu Zaparkuj i zábavnou vědu s Pevností poznání.

„Letošní letní etapa Flory Olomouc nese podtitul Souznění s přírodou. V dnešní uspěchané době chceme návštěvníkům ukázat, co dobrého příroda lidem nabízí a jaký blahodárný vliv na ně může mít,“ uvádí Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora. A právě motivy přírody a starověku využila při tvorbě letošního pastelového vizuálu akce dvojice absolventů výtvarné výchovy Pedagogické fakulty UP Věra Kopková a Jiří Dosoudil, kteří vystupují pod jménem Chaoscompany.art a mimo jiné stojí i za úspěšnou grafikou webu univerzitnimesto.cz, s nímž univerzita zabodovala v prestižní PR soutěži Lemur.

Pevnost poznání láká na rostlinné pokusy

Již tradiční místo v doprovodném programu výstavy má Pevnost poznání. „Návštěvníky seznámíme v sobotu a v neděli s naším výukovým programem Labyrint smyslů, kdy se budeme věnovat chuti. Zájemci si budou moct vyrobit cukrovou duhu a prokázat, v jakých potravinách či materiálech je přítomen škrob,“ dodává mluvčí centra Martina Vysloužilová. Na stánku se animátoři Pevnosti zaměří i na trávicí enzymy, kdy si návštěvníci budou ověřovat účinek enzymů z ovoce a zeleniny ve zkumavkách a díky enzymům z kvasinek nechají vybuchnout sopku.

Zaparkuj láká na hry, posezení i slackline

Po celou dobu trvání Flory se mohou návštěvníci těšit hned vedle pavilonu A na odpočinkovou zónu plnou her a netradičního posezení a poležení v režii univerzitní iniciativy Zaparkuj. V jejím stánku si budou moci bezplatně zapůjčit deskové hry, deky a podsedáky nebo sportovní vybavení od badmintonu až po pétanque. Odpočinek pak naleznou v sedacích vacích a lehátkách, zatímco děti zabaví omalovánky, pexesa a hry pro ně určené, včetně slackline a přírodovědných pohádek pro ty nejmenší.

Jednou z novinek letošní letní etapy je prezentace Ovocnářské unie České republiky a Zelinářské unie Čech a Moravy. Připomenou, že rok 2021 byl Valným shromážděním OSN vyhlášen za Mezinárodní rok ovoce a zeleniny. Areál Výstaviště Flora bude pro návštěvníky letní etapy otevřený od čtvrtka 19. do soboty 21. srpna vždy od 9 do 18 hodin, v neděli 22. srpna pak od 9 do 17 hodin.