Lidi od kolotoče: Knižní novinka Kamily Hladké, absolventky filozofické fakulty

Na snímku křest knihy Lidi od kolotoče.
Foto: Petr Pazdírek a archiv KH
Čtvrtek 23. listopad 2023, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Vždycky ji zajímalo dívat se na to, co lidi dělají, čím se zabývají, vůči čemu se vymezují. Kamilu Hladkou, absolventku Filozofické fakulty Univerzity Palackého, baví sžívat se s lidmi a vybraným prostředím. Její knihy vznikají vždy až poté. Než vyšla ta aktuální Lidi od kolotoče, strávila se světskými dva roky.

Kamila Hladká, absolventka doktorského studia Česká filologie na Filozofické fakultě UP, nedávno vydala autentické, autorizované příběhy několika generací světských. Její nová kniha s názvem Lidi od kolotoče vyšla s doslovem Markéty Skočovské, která tuto oblast dlouhodobě mapuje, a fotografiemi Jana Cágy, držitele mnoha ocenění a několika Czech Press Photo.

„Koupit si lístek na kolotoč je snadné, získat od světských rozhovor, nebo s nimi dokonce vyjet na štaci naopak téměř nemožné,“ řekla autorka knižní novinky, jíž se to nakonec podařilo. Díky tomu tak mohla napsat příběhy několika generací českých kolotočářů.

Lidi od kolotoče jsou v pořadí její třetí knihou. Přestože každá z nich se odehrává v jiném prostředí, prostředí, které vnímáme předsudečně či zkratkovitě, všechny spojuje příběh člověka.

„Vyrostla jsem na vesnici, kde se každoročně konala svatoanenská pouť. Už jako malou mě kromě kolotočů hodně zajímali lidé, kteří přijížděli a po nichž pak vždycky zůstal prázdný plac. Vždycky mě rozechvívali, rozesmávali, ale taky rozesmutňovali. Dávno jsem jim chtěla věnovat knihu, vůbec mě však nenapadlo, jak těžké bude se k nim pořádně dostat,“ uvedla absolventka olomoucké univerzity.

Život světských pak zblízka sledovala dva roky. Zažila jejich touhu po svobodě, život na čtyřech kolech i romantiku zašlé minulosti.

„Baví mě člověk, ráda mu dávám hlas, mimo jiné i proto, abych narušovala zažité představy,“ doplnila autorka nového, více než 200stránkového literárního dokumentu. Díky životu se světskými se jí v příbězích podařilo zachytit svérázné lidské osudy, osobitou a mnohdy podivnou atmosféru poutí, maringotek, kolotočů, střelnic a strašidelných domů, jež jsou po staletí součástí naší tradice a kultury.

Mgr. Kamila Hladká, PhDr., absolventka doktorského studia Česká filologie na Filozofické fakultě Univerzity Palackého. Bohemistka, spisovatelka, editorka a iniciátorka řady původních českých knižních projektů, je zároveň majitelka nakladatelství Dcera sestry. Je autorkou knih: Hornické vdovy (2019), Sestry (2021), Lidi od kolotoče (2023)