Měsíc bez auta: Univerzita Palackého hledá zájemce pro zajímavý výzkum

Repro: Žurnál UP
Pátek 9. červen 2017, 7:39 – Text: Milada Hronová

Jste pár nebo rodina, která bydlí v Olomouci nebo jejím blízkém okolí a alespoň čtyřikrát v týdnu se přepravuje autem? A dokážete si představit, že se jej na měsíc vzdáte? Pak právě vy jste vhodnými respondenty pro chystaný výzkum katedry psychologie filozofické fakulty, jehož cílem je podpora udržitelné dopravy. Do výzkumu s názvem Měsíc bez auta se zájemci mohou hlásit už teď.

Filozofická fakulta Univerzity Palackého připravuje výzkum, do něhož se mohou zapojit všichni ti, kteří pro cestování využívají auto a chtěli by si vyzkoušet, jak by jejich rodina zvládala běžný chod bez tohoto dopravního prostředku.  Z výzkumu si pak každá rodina nebo i pár odnese nejen životní zkušenost, ale i peněžní poukazy v celkové výši čtyři tisíce korun.

„Lidé, kteří jezdí autem, více trpí nemocemi oběhové soustavy, nadváhou či dokonce obezitou. Trpí často i depresemi a dalšími psychickými onemocněními. Naopak ti, kteří volí jinou formu dopravy, trénují své sociální dovednosti, umí lépe komunikovat a lépe se i seznamují s ostatními. Žít bez auta je ohleduplné k ostatním. Auta zabírají místo, ruší hlukem a mohou ohrožovat další lidi,“ řekl Matúš Šucha, vedoucí katedry psychologie a zároveň garant výzkumu. Prostřednictvím připravovaného šetření podle něj lidé mohou podpořit ekologičtější a udržitelné varianty dopravy.

Výzkum se uskuteční na podzim. Před jeho začátkem a také po ukončení podstoupí respondenti zhruba hodinový rozhovor, z něhož by mělo vyplynout, podle čeho volí konkrétní dopravní prostředek. Po dobu výzkumu si budou každý den psát do deníku, kam a jak cestovali, a v mobilním telefonu jim nainstalovaná aplikace zaznamená i vzdálenosti jednotlivých cest.

Registrace k výzkumu ZDE.  

Zpět