Mezinárodní festival Prague Science Film Fest zná své vítěze

Foto: Matyáš Fritscher
Pátek 14. říjen 2022, 13:30 – Text: Martina Vysloužilová

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Prague Science Film Fest (PSFF), který se konal od 10. do 13. října 2022 v kampusu České zemědělské univerzity v Praze (ČZU), zná své vítěze. Snímky soutěžily celkem ve čtyřech kategoriích, předání cen proběhlo během závěrečného ceremoniálu v pražském kině Přítomnost.

Porotu mezinárodní soutěže, složenou ze zástupců fakult a vedení ČZU, nejvíce zaujal dokument Severní proud (The North Drift) v režii Steffena Kronese. Film porota označila za „svižný a inspirativní dokument, ve kterém je vysvětlena historie experimentu a příprava plánu celého projektu až ke konečné realizaci včetně okamžiku, kdy protagonisté dosáhli šťastně cíle cesty. Vážná témata jsou podána originální a srozumitelnou formou. Dokument dává možnost nahlédnout do postupů myšlení výzkumníků i do současných trendů v oblasti environmentálních věd“.

Oceněný film zaujal kvalitním vizuálním zpracováním tématu

Ke stejnému rozhodnutí dospěla i studentská porota skládající se ze studenstva napříč fakultami ČZU, kterou film Severní proud zaujal svým kvalitním vizuálním zpracováním i tématem, které je podle poroty potřeba si neustále připomínat. „Pojetí filmu je tou nejlepší cestou, jak popularizovat vážná témata a globální problémy. Tento dokument je důkazem toho, že z naivní ambice nadšených lidí se může stát seriózní vědecká práce se silným přesahem do reality. Silný příběh snímku dokáže diváka vtáhnout do děje a dává prostor zamyslet se nad dalším řešením problému.“ Studentská porota se rozhodla udělit i čestné uznání, a to filmu Chybíš mi, Tvůj Marius (I Miss You, Marius). Uznání si snímek zasloužil za odvážný inovativní přístup k filmovému vyprávění a za reflexi vědecké metody a procesu vytváření lidského vědění.

V soutěžní sekci programu letošního PSFF bojovalo o titul třináct filmů z Francie, Spojeného království, Maďarska, Německa, Kanady, Dánska, Austrálie a Spojených států. V soutěži nechyběl ani zástupce z Česka. Celý seznam soutěžní třináctky najdete zde.

Pro programový tým byl soutěžní výběr obrovskou výzvou

„Překvapil nás zájem filmařek a filmařů, stejně jako prestiž přihlášených děl. Snažili jsme se zdůraznit rozdílnost přístupu tvůrkyň a tvůrců, pestrost nabídnutých témat i leitmotiv tématu festivalu-krajiny. Mám radost z výsledného reliéfu soutěže, který nabídl snímky zavedených režisérů jako Francie napříč časem Michael Pitiota nebo debutové snímky nových talentů dokumentárního žánru jako Chybíš mi, Tvůj Marius Pétera Becze a After Nature Esther Elmholt. Filmy pokrývají širokou škálu vědních oborů a zdůrazňují mezioborovou spolupráci a srozumitelnost vědeckého poznání veřejnosti,“ řekl dramaturg Ondřej Kazík.

Rektor ČZU profesor Petr Sklenička udělil zvláštní ocenění českému dokumentárnímu filmu Budiž voda!, který je metaforou lidského snažení. „Jde o nepravděpodobné dobrodružství netradičních hrdinů, kteří svými činy jdou o krok napřed před společností čelící suchu.“

„Nejen vítězům ale všem tvůrcům a celkově všem, kteří se na letošním festivalu podíleli, bych chtěl zejména poděkovat za jejich cennou činnost. Za to, že představují příběhy, témata a problematiku, které je potřeba řešit nebo se nad nimi alespoň zamyslet. Těší mě, že prostřednictvím filmového festivalu, tedy formou kulturního zážitku, dokážeme odhalovat aktuální celosvětová témata a také poukazovat na stav současné vědy. Právě těmito neformálními způsoby, a to nejen v oblasti vzdělávání, se věci často dají v tom správném smyslu do pohybu,“ řekl kvestor ČZU Jakub Kleindienst.

Vyvrcholením festivalu je cena Grand Prize

Cenu uděluje PSFF společně se svým partnerským festivalem Academia Film Olomouc (AFO). Uchází se o ni jak soutěžní třináctka PSFF, tak Mezinárodní soutěž letošního 57. ročníku AFO, který se na jaře konal v Olomouci. Porota složená z odbornic a odborníků z oblastí popularizace vědy a dokumentárního filmu udělila toto ocenění ve výši 10 tisíc amerických dolarů filmu Holgut. Cenu Grand Prize si režisérka filmu Liesbeth De Ceulaer zasloužila „za nápadité vyprávění příběhu o dospívání, vědeckém výzkumu a důkazech, domorodých legendách a silném kulturním dědictví, které přináší ucelený přístup k zapojení diváků do relevantních témat, jako je ztráta biologické rozmanitosti, tání v Arktidě a teorie o vymírání“. Porota doufá, že toto ocenění bude pro režisérku povzbuzením v jejím dalším úsilí o uplatnění tvůrčího hlasu v oblasti vědecké filmové tvorby.

Česká zemědělská univerzita v Praze organizovala festival ve svém univerzitním kampusu již od roku 2011 pod názvem Life Sciences Film Festival a později ČZU Film Fest. V roce 2020 se spojila s olomouckou univerzitou, na jejíž půdě se od roku 1966 koná úspěšný mezinárodní festival populárně-vědeckého filmu Academia Film Olomouc. Podrobné informace o festivalu na www.psff.cz.

Výherci festivalových cen:

Cena studentské poroty

Severní proud, Německo, 2021 / Režie: Steffen Krones

Čestné uznání studentské poroty

Chybíš mi, tvůj Marius, Maďarsko, 2022 / Režie: Péter Becz

Zvláštní ocenění rektora ČZU

Budiž voda!, Česká republika, 2021 / Režie: Karel Žalud

Cena je spojena s finanční odměnou 25 000 českých korun.

Cena za nejlepší mezinárodní populárně-vědecký film

Severní proud, Německo, 2021 / Režie: Steffen Krones

Cena je spojena s finanční odměnou 5 000 amerických dolarů.

GRAND PRIZE Prague Science Film Fest & Academia Film Olomouc

Holgut, Belgie, 2021 / Režie: Liesbeth De Ceulaer