Mikuláš přinesl na lékařskou fakultu sváteční atmosféru

Foto: Martin Višňa
Čtvrtek 7. prosinec 2023, 8:00 – Text: Martin Višňa

V doprovodu dvou andělů a bez čerta zavítal na Lékařskou fakultu UP opět po roce svatý Mikuláš, aby rozsvítil fakultní vánoční strom a popřál studentům pohodový sváteční čas a štěstí nejen u blížících se zkoušek. Že čerta ani není třeba, budoucí lékaři během předvánočního setkání připomněli darem, který pomůže nemocným dětem – organizaci Šanci Olomouc totiž věnovali 50 tisíc korun.

Symbolický šek manželům Hertě a Vladimírovi Mihálovým předala za studenty 4. ročníku Všeobecného lékařství Marika Kolářová. Jak vzpomněla, Půlení mediků, na kterém se peníze podařilo vybrat, bylo nezapomenutelné. „Chci vám velmi moc poděkovat, že kromě studia myslíte i na pomoc druhým, na pomoc dětem. Naše organizace funguje již 32 let a bez takových darů bychom pracovat nemohli,“ uvedla Herta Mihálová, ředitelka Šance Olomouc.

„Uvědomil jsem si, že mi chybí větší kontakt s vámi, mezi mladými lidmi se cítím dobře. Musím se pro vás ještě nějak aktivovat,“ dodal při pohledu na zaplněné foyer Vladimír Mihál, který u zrodu organizace pomáhající hematologicky, onkologicky a chronicky nemocným dětem a jejich rodinám na Dětské klinice LF UP a Fakultní nemocnice Olomouc před třemi dekádami stál.

Než pak svatý Mikuláš, v jehož kostýmu se neskrýval nikdo jiný než děkan fakulty Milan Kolář, a „andělské“ proděkanky Hana Kolářová a Eva Klásková odpočítali okamžik rozsvícení vánočního stromu, připomněli přítomným, co je ve sváteční době důležité. „Přestože vás čeká období zkoušek a případně se objeví ještě nějaká výuka, byl bych velmi rád a ze srdce vám to přeji, abyste si v tomto čase našli aspoň chvilku, zastavili, podívali se kolem sebe a svým spolužákům, kamarádům, příbuzným řekli, že je máte rádi. Přeji vám krásné Vánoce a do nového roku hodně zdraví a štěstí a ať zvládáte náročné studium. Jako patron studentů slibuji, že se s mými anděly za vás u vyučujících přimluvíme,“ popřál budoucím lékařům Mikuláš.

Když se vánoční strom za potlesku a blikání mobilů rozzářil, začaly na něj vedle ozdob přibývat i stuhy s přáními studentů. Kdo zrovna nepřivazoval tu svou nebo se u stromku nefotil, usrkával lahodného punče a k předvánoční atmosféře ve foyer přispěl svými melodiemi i Medic Band.

Setkání při rozsvěcování vánočního stromu jako tradičně ve spolupráci s vedením fakulty připravil Spolek mediků LF UP.