Mladí vědci se mohou ucházet o podporu Nadačního fondu UP

Podpoření studenti pravidelně představují své projekty vedení UP a donátorům.
Foto: Milada Hronová
Středa 21. únor 2018, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Pobyt na prestižních zahraničních univerzitách, praxe v renomovaných světových vědeckých centrech, možnost řídit vlastní projekt, příležitost vyzkoušet práci v mezinárodních týmech, to vše může zažít student, jehož projekt podpoří Nadační fond Univerzity Palackého. Novou výzvu vyhlásil právě v těchto dnech. Se svými projekty se mohou studenti hlásit do 30. března.

Nadační fond Univerzity Palackého, jehož hlavním donátorem je Česká spořitelna, podporuje excelentní mezinárodní vědecko-výzkumné a umělecké aktivity studentů. Od roku 2015 rozdělil mezi 21 nadaných studentů, kteří vycestovali dohromady na 19 zahraničních stáží po celém světě, již téměř dva a půl milionů korun. Podpoření studenti ze všech fakult UP tak mohli během jednoho roku, na který se peníze poskytují, zkusit realizovat vlastní vědecký nebo tvůrčí projekt a také se naučit základy popularizace vědy. Neztráceli přitom čas zbytečnou byrokracií a papírováním, protože podpora je založena na důvěře a minimu administrativní zátěže.

„Pokud tedy máte svou vizi, přihlaste se do naší už čtvrté výzvy, získejte prostředky a potkejte své vědecké vzory tak, jako se to povedlo studentům v minulých letech. Podporujeme umělce, kreativce, badatele a inovátory z řad studentů  magisterských i doktorských programů,“ připomíná koordinátorka Nadačního fondu Dita Palaščáková.

Online žádosti včetně všech povinných příloh musí studenti poslat do 30. března. Na projekt může student získat maximálně dvě stě tisíc korun, přičemž o výši příspěvku i o tom, který projekt podporu získá, rozhoduje Správní rada NF. „Veškeré potřebné informace najdou zájemci na webových stránkách Nadačního fondu. Doporučuji, aby si také prostudovali sekci nejčastěji kladených otázek,“ dodává Dita Palaščáková.

Nadační fond UP vznikl v roce 2015 a je jediný svého druhu v České republice. Snaží se vytvářet příznivé podmínky pro podporu významných vědecko-výzkumných a uměleckých projektů talentovaných studentů UP, včetně studentů se zdravotním či sociálním znevýhodněním, a zahraničních studentů, kteří působí na univerzitě. Podporuje mladé badatele v kreativitě, samostatnosti a odpovědnosti za svou práci a závazky, které mají vůči sobě, UP i společnosti. Navazuje také partnerství s firmami, které s Univerzitou Palackého sdílí vize a cíle týkající se rozvoje společnosti.