Na AFO se přihlásil rekordní počet dokumentů z celého světa

Promítat se bude dokument o slavné bioložce Jane Goodall.
Foto: AFO
pátek 2. březen 2018, 8:00 – Text: Ondřej Čížek

Na konci dubna se na UP uskuteční už 53. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO).  V letošním roce se do jeho tří soutěžních kategorií přihlásilo rekordních 4 432 snímků z celého světa. Dramaturgové festivalu, který se bude konat od 24. do 29. dubna, nakonec vybrali finálních 59 dokumentů.

Soutěžit o hlavní filmové ceny AFO budou například velkolepé divácké hity Světlo na Zemi od přírodovědce Davida Attenborougha, Skrytý oceán 3D oceánologa Jeana-Michela Cousteaua nebo biografie o slavné bioložce, odbornici na chování šimpanzů Jane Goodall z produkce National Geographic. V Česko-slovenské soutěži se o Cenu innogy utkají třeba výpravná Planeta Česko nebo okouzlující slovenská senzace Nesmrtelný les.    

Britská BBC přihlásila své nejlepší projekty

„Na letošní AFO se přihlásilo neuvěřitelných 4 432 filmů. Naše dramaturgyně a dramaturgové tento surový diamant otesávali půl roku a výsledkem je skutečně nejlepší soutěžní výběr v historii festivalu. Proces hodnocení byl někdy až absurdně těžký. Několikrát jsme byli nuceni vyřadit i filmy s Davidem Attenboroughem, které se tematicky zdvojovaly s již vybranými favority, které tato legenda rovněž uvádí,“ komentuje ředitel festivalu Jakub Ráliš.

Příliš mnoho kvalitních filmů je také důvod, proč se organizátoři letos vůbec poprvé rozhodli zavést speciální nesoutěžní sekci semifinále. Návštěvníci AFO 2018 tak nakonec nebudou ochuzeni ani o projekce celé řady dalších skvělých počinů, pro které se místo ve finálním výběru aktuálně nenašlo.

V hlavní roli legendární David Attenborough

V programovém menu AFO 2018 bude figurovat celá řada zaručených diváckých hitů i nenápadných klenotů popularizace vědy. O Cenu Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů za nejlepší mezinárodní populárně-vědecký dokumentární film se na festivalu utká 19 snímků z USA, Kanady, Velké Británie, Irska, Austrálie, Francie, Rakouska, Německa, Finska, Norska nebo Polska. Překrásnému, byť stále tajemnému jevu bioluminiscence - vyzařování světla některými organismy a zvířecími druhy - se věnuje právě dokument Světlo na Zemi legendárního britského přírodovědce a moderátora Davida Attenborougha.

Rodinný 3D trhák o životě v oceánech

Velkým událostem a osobnostem ze světa vědy a výzkumu budou patřit i biografický snímek Jane nebo epická rodinná podívaná Skrytý oceán 3D. První jmenovaný z produkce National Geographic líčí mimořádný životní příběh vědkyně Jane Goodall, která se 45 let intenzivně věnovala průlomovému výzkumu chování šimpanzů.

Skrytý oceán je zase rozmáchlou výpravou ve formátu 3D, příběhem výzkumníka Jeana-Michela Cousteaua. Syn slavného oceánografa se svým týmem několik let používal nejmodernější podmořskou techniku, aby získal revoluční záběry z dění na dně moří a oceánů. Zaručenou pastvou pro oči navíc bude i ambiciózní polský projekt Photon - film na pomezí faktografického dokumentu a vizuálně úchvatného experimentu s příběhem o vzniku vesmíru a života, od Velkého třesku až po formování prvních buněk a organismů.     

Česko-slovenská soutěž má velké ambice

Velká očekávání vzbuzuje také Česko-slovenská soutěž, která je důkazem strmě rostoucí kvality populárně-vědecké produkce obou zemí. „Ještě před pěti lety byl problém naplnit Česko-slovenskou soutěž alespoň průměrně kvalitními snímky. Dnes je situace úplně jiná. Najednou není problém vybrat 20 špičkových filmů z 50 přihlášených. To je ostatně také jeden z důvodů existence našeho festivalu. Věříme, že přispíváme k celkovému zlepšení vědecko-populárního filmového prostředí,“ komentuje Ráliš výběr 17 snímků, které budou soupeřit o Cenu innogy za nejlepší česko-slovenský populárně-vědecký dokumentární film.

 

Jsou mezi nimi první celovečerní film o české přírodě s názvem Planeta Česko i Svět podle termitů - dokument o české výzkumné expedici odhalující překvapivá fakta ze života prastarých termitů. Pozornost na sebe strhne i nový dokument fotografa a režiséra Jana Svatoše. Jmenuje se Archa světel a stínů a vypráví zapomenutý příběh dokumentárních průkopníků, manželů Martina a Osy Johnsonových, podle slov režiséra „z doby, kdy filmování v Africe bylo nebezpečnější než lvi či malárie.“

Slovensko má svého výrazného kandidáta opět v osobě režiséra Erika Baláže, jehož Vlčí hory na AFO 2014 dosáhly na Cenu diváků. Baláž tentokrát uvede výpravnou podívanou Nesmrtelný les, dokument o rozmanitém životě v jádru staletého a dodnes jakkoliv neporušeného přírodního zázraku, který se rozkládá pod slovenským Kriváněm.