Na dokumentu o biskupu Jindřichu Zdíkovi se podílel i Tomáš Parma

Dokumentem provází herec Jaroslav Plesl, v textu Tomáš Parma při natáčení.
Foto: Michael Bílek, FB Muzea umění
Pondělí 18. březen 2024, 8:00 – Text: Martin Višňa

Známý herec Jaroslav Plesl provází novým dokumentárním filmem o olomouckém biskupu Jindřichu Zdíkovi, který natočil režisér Theodor Mojžíš. K realizaci díla, které bylo v předpremiéře představeno v Arcidiecézním muzeu Olomouc a brzy jej uvede Česká televize, přispěl i církevní historik Tomáš Parma z Cyrilometodějské teologické fakulty UP.

Impulzem k natočení padesátiminutového snímku Olomoucký biskup uprostřed Evropy byla podle režiséra Theodora Mojžíše nedávná několikaletá rekonstrukce Arcidiecézního muzea, při níž prošel úpravami i tzv. Zdíkův románský palác, a vznik nové expozice o Svatováclavském návrší v proměnách času. „Stavební úpravy muzea i románského paláce nabídly možnost dostat se doslova pod povrch až do doby vzdálené tisíc téměř let. Využili jsme toho a pustili jsme se do natáčení dokumentu, který – jak název napovídá – dalece přesahuje olomoucké hranice,“ uvedl režisér Theodor Mojžíš.

Spolupracovníkem filmařů se stal Tomáš Parma, který působí na katedře církevních dějin a dějin církevního umění CMTF UP, zároveň patří k představitelům Rytířského řádu Božího hrobu jeruzalémského u nás (jeho portrét si můžete přečíst zde). „Režisér byl na natáčení velmi dobře připraven. Měl nastudováno velké množství literatury, ale občas bylo zapotřebí jej nasměrovat ještě dál. Bylo zapotřebí občas přeložit některé latinské texty nebo zkontrolovat překlad. Týmu jsem také pomohl se dvěma cestami po stopách Jindřicha Zdíka – do Říma a do Izraele, kde bylo potřeba vybrat fotogenické lokality a domluvit rozhovor s patriarchou Pizzaballou,“ přiblížil svoji úlohu.

„Spolupráce to byla velmi pěkná a milá. Lidsky jsme si, myslím, sedli s celým týmem, ve kterém byl kromě režiséra kameraman Ivo Popek, zvukař Michal Janoušek a průvodce celým pořadem, herec Jaroslav Plesl. Určitě nás nějakým způsobem celou dobu provázel i sám biskup Jindřich Zdík. Místy to bylo hektické, občas se dostavila únava, během natáčení v Římě nám dokonce vykradli auto, ale zažili jsme nakonec velmi pěkné chvíle,“ dodal Tomáš Parma, podle kterého se divák z dokumentu dozví o biskupu Jindřichu Zdíkovi vše podstatné z toho, co se o něm ví, a to nenásilnou, místy až hravou a vizuálně přitažlivou formou.

Jindřich Zdík (asi 1083–1150) patří k historicky nejdůležitějším olomouckým biskupům a významným evropským osobnostem 12. století. Znal se s papeži, císaři, králi a dalšími důležitými lidmi své doby, byl politickým hybatelem nejen u nás. Pravidelně navštěvoval Řím, pobýval na říšských sněmech v Řezně, dvě cesty do Svaté země mu byly inspirací k zakládání klášterů – na pražském Strahově, kde je pohřben, a v Litomyšli. V Olomouci vysvětil baziliku sv. Václava, která se později stala novým sídelním kostelem biskupů, při něm nechal vystavět palác, v němž fungovala také katedrální škola, kapitulní knihovna či skriptorium, v němž vzniklo tzv. Olomoucké horologium, liturgický kodex tehdejší kapituly.

Podrobněji se o životě a významu biskupa Jindřicha Zdíka mohou zájemci dozvědět právě v novém dokumentu, který uvede Česká televize na Velký pátek 29. března, poté bude ke zhlédnutí zde.