Na Přírodovědný jarmark zavítaly tisíce dětí a studentů

Fotogalerie: Ota Blahoušek
Pondělí 19. červen 2023, 13:00 – Text: Šárka Chovancová

Virtuální realita, vznik faraonových hadů, psaní tajných vzkazů, pozorování Slunce, laserové bludiště nebo jednoduché programování. Tato i další vědecká lákadla poutala pozornost žáků a studentů na letošním Přírodovědném jarmarku, prostřednictvím kterého se prezentovalo 22 pracovišť. Jedna z největších popularizačních akcí přírodovědecké fakulty, kterou minulý týden v pátek navštívilo přes 3000 návštěvníků, si také připomněla 70. výroční založení fakulty.

„Jsme rádi, že Přírodovědný jarmark existuje a že se na něj školy z Olomouce a okolí mohou přijet podívat. Děti si na této akci mohly vyzkoušet nejrůznější aktivity, ke kterým se ve škole nedostanou. Líbí se mi, že každá katedra měla své stanoviště, na kterém zajímavou formou prezentovala svoji činnost,“ uvedla Kristýna Pořízková z Církevního gymnázia Německého řádu v Olomouci.

Děti a studenti mohli prostřednictvím zábavných interaktivních experimentů, her či představení poznávat rozličné aspekty každodenního praktického využití vědeckých poznatků. Například se dozvěděli, jakým způsobem se získávají vonné oleje a silice z přírodních zdrojů, čím se prokazuje pravost bankovek či poštovních známek, jak je důležitá polarizace světla pro studium látek a jak této vlastnosti využívají někteří živočichové. Připraveny byly také unikátní fotografie zakřivení Země z výšky 22 km.

„Nejvíce se mi líbily pokusy s vodíkem u vstupu do budovy. Na stánku bylo možné naplnit plechovku vodíkem a poté ji zapálit. Se spolužáky jsme si také vyzkoušeli programování,“ řekl Filip Kopecký, student Gymnázia Zábřeh. „Bylo to tady super, nejvíce nás zaujalo pozorování Slunce, foukání skla a výroba kuliček do Bubble Tea,“ prozradily Lucie, Nela a Viktorie z Církevního gymnázia Německého řádu v Olomouci.

Návštěvníci si také mohli vyzkoušet tajné písmo, sestavit geologickou mapu České republiky, laserové bludiště a absolvovat testy barvocitu. Připravena byla jazyková laboratoř, programování či luštění matematických šifer. Botanici nechali příchozí nahlédnout do světa pastí masožravých rostlin a jejich kořistí, předvedli křížení hrachu nebo zajímavosti z makro i mikrosvěta rostlin.

Přírodovědecká fakulta si v letošním roce připomíná 70. výročí od svého založení. Motto letošního Přírodovědného jarmarku proto znělo: Příroda slaví. Dokazovaly to i všudypřítomné nafukovací balónky s logem fakulty, které děti dostaly za splnění pěti úkolů od katedry analytické chemie.