Na promoce si po 25 letech přijelo zavzpomínat 70 absolventů fakulty

Fotogalerie: Jakub Čermák
Sobota 12. září 2020, 14:14 – Text: Šárka Chovancová

Sedm desítek absolventů přírodovědecké fakulty dnes přijalo pozvání na stříbrnou promoci, která se uskutečnila jako open air akce v prostorách za fakultou. Bývalí studenti, kteří ukončili svá studia v roce 1995, zavzpomínali na studentská léta a po pětadvaceti letech složili promoční slib.

„Tuto akci vnímám jako příležitost setkat se se spolužáky a zároveň se podívat na novou přírodovědeckou fakultu v Olomouci, protože k tomuto městu máme nostalgický vztah. Je nám tady dobře,“ uvedla Irena Křeková, která vystudovala obor Ochrana a tvorba životního prostředí. Stříbrnou promoci si pochvaloval i Zdeněk Štoček z Havířova. „Je to parádní akce, kterou dělá málokterá vysoká škola. Je to fajn, potkat se s lidmi po pětadvaceti letech.“

Slavnostním ceremoniálem promoce provedli prorektor Petr Bilík, zastupující rektora univerzity, Tomáš Opatrný v roli promotora a proděkan Karel Hron coby spectabilis. „Smysl této akce vidím v tom, že se naši absolventi vracejí na přírodovědeckou fakultu a utužují vazby s fakultou i s bývalými spolužáky. Mnozí z nich jsou učitelé na středních školách, kteří vychovávají budoucí studenty přírodovědecké fakulty,“ uvedl Karel Hron. Podle něj byl i letošní ročník specifický kvůli epidemii koronaviru. „Jsme rádi, že si naši absolventi udělali čas a přijeli. Opravdu si toho vážíme. Jako poděkování od nás obdrželi roušku s logem přírodovědecké fakulty a kapesní dezinfekci rukou.“

Stříbrné promoce, během nichž absolventi s odstupem čtvrtstoletí přijali obnovený absolventský slib, se na fakultě pořádají už od roku 2009. Absolventi, kteří mají 50 a 60 let po promoci, se mohou v pátek 13. listopadu zúčastnit slavnostní zlaté a diamantové promoce.