Na Univerzitě Palackého se chystá letní škola na téma Třicetiletí obnovy a budování občanské společnosti v českých zemích

Čtvrtek 15. srpen 2019, 10:57 – Text: OK

Olomouc (15. srpna 2019) Katedra společenských věd Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (PdF UP) připravuje Letní školu výchovy k občanství, demokracii a evropanství. Letos se s názvem Třicetiletí obnovy a budování občanské společnosti v českých zemích bude věnovat blížícímu se stejnojmennému výročí. V Olomouci přivítá šest desítek účastníků a řadu zajímavých přednášejících.

Šestadvacátý ročník Letní školy výchovy k občanství, demokracii a evropanství se uskuteční ve dnech 18.–21. srpna v prostorách Pedagogické fakulty UP. Při této příležitosti se do Olomouce sjede několik zajímavých osobností. S přednáškou „30 let poté. (Ne)konsolidovaná demokracie v České republice?“ vystoupí 19. srpna od 15:15 ve staré aule PdF UP Vladimíra Dvořáková z Katedry politologie Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze, z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky zavítá do Olomouce Miroslav Vaněk. Jeho přednášku Listopad 1989 jako „symbolické centrum“ si bude možné poslechnout na témže místě 20. srpna od 9:30.

„Naše spolupráce s oběma jmenovanými profesory je výborná, a to nejen z pohledu organizátora, ale především z hlediska nadstandardně kladných evaluací posluchačů. Už teď se však můžeme těšit i na další známé osobnosti. Hovořit zde bude například i signatář Charty 77 a dlouholetý politik Daniel Kroupa či politolog Jakub Charvát z Katedry politologie a humanitních studií Metropolitní univerzity Praha,“ řekl za organizátory letní školy Pavel Krákora z Katedry společenských věd PdF UP.

I když je zaměření letošního ročníku do značné míry předurčeno významnému výročí, které se váže k soudobým českým, respektive československým dějinám, organizátoři školy zařadili do programu i další témata využitelná v praxi učitelů společenskovědních předmětů a dějepisu na základních i středních školách.

„Všechna témata jsou přínosná nejen pro učitele, ale i pro studenty středních škol, kteří se k účasti na letní škole hlásí také. Od loňského roku jsou právě středoškolští studenti naší novou cílovou skupinou. Pořádáme pro ně Letní kemp výchovy k občanství, demokracii a evropanství, který je součástí tradiční letní školy. S přihlédnutím k naplnění kapacity sálu zveme na přednášky samozřejmě i veřejnost,“ dodal Tomáš Hubálek z katedry společenských věd.

Letní školu výchovy k občanství, demokracii a evropanství pořádá Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci od roku 1994. Jejím každoročním cílem je vybavit učitele nejnovějšími poznatky o trendech v oborových didaktikách společenských věd a dějepisu, seznámit je s adekvátními strategiemi výuky a upozornit je na problémy a otázky související s vývojem a fungováním občanské společnosti, interpretace soudobých dějin, pohledů na multikulturní společnost v ČR a Evropě.

Akce je pořádána za podpory Visegrádského fondu, Statutárního města Olomouc, Olomouckého kraje a Olomouckého centra otevřeného vzdělávání (OCOV).

Kontaktní osoba:
Tomáš Hubálek | katedra společenských věd