Na univerzitě se uskutečnily Olomoucké speciálněpedagogické dny

Společně s děkanem Pedagogické fakulty UP Vojtechem Regecem zahájil Olomoucké speciálněpedagogické dny ředitel Ústavu speciálněpedagogických studií PdF UP Jiří Langer (na snímku).
Fotogalerie: Lukáš Blokša
Středa 3. duben 2024, 8:15 – Text: (map)

Mezi tradiční jarní akce pořádané v prostorách Pedagogické fakulty Univerzity Palackého patří Olomoucké speciálněpedagogické dny, organizované Ústavem speciálněpedagogických studií. Letošní Dny byly uspořádány ve dnech 19.–20. března a desáté narozeniny oslavily velkolepě. Prvním důvodem k oslavě byl fakt, že zaštítily hned tři souběžné akce – XXIII. Mezinárodní konferenci k problematice osob se specifickými potřebami, XI. Konferenci mladých vědeckých pracovníků a také IX. Dramaterapeutickou konferenci.

Pásmo konferencí, kterých se zúčastnilo téměř dvě stě aktivních i pasivních účastníků, zahájil vedle ředitele Ústavu speciálněpedagogických studií Jiřího Langera také děkan pedagogické fakulty Vojtech Regec. Po zahájení odehrálo své představení divadlo Tyátr ModroDiv, poté navázaly odborné příspěvky pozvaných hostů z řad speciálních pedagogů a dalších profesionálů z příbuzných oborů, včetně architektury a psychoterapie.

Olomoucké speciálněpedagogické dny otevřeli Kateřina Vitásková, Jan Tomandl, Iva Jungwirthová, Jiří Drahota a Jiří Kantor s Miloslavem Klugarem, kteří svými rozmanitými příspěvky uvedli posluchače z řad studentů, akademiků i odborníků z praxe do tématu konference – Spirály poznání. Tuto spirálu se poté organizátorům dařilo roztáčet i v následujících částech konference.

Druhým dárkem, který si konference nadělila, byla posterová sekce. Uskutečnila se v novém formátu, který spočíval v krátkém představení posteru před celým konferenčním plénem následovaném standardní prezentací před panely a individuálními konzultacemi. Kromě toho měli všichni zaregistrovaní účastníci konference možnost hlasovat v soutěži o nejlepší poster. První místo v soutěži obsadila Karolína Tvarůžková z domovského pracoviště. „Tento formát posterové části se bezesporu osvědčil, postery tak přitáhly mnohem více účastníků konference a my jej proto zařadíme i na konference příští,“ uvedl Jiří Langer.

Následující hodiny prvního dne konference byly vyplněny nejen odbornými příspěvky přednesenými domácími i zahraničními účastníky, ale i workshopem pořádaným pedagogy katedry aplikovaných pohybových aktivit FTK UP a filmovým představením Tloskov Fiction doprovázeným besedou s herci.

Souběžně s XXIII. Mezinárodní konferencí k problematice osob se specifickými potřebami probíhala Dramaterapeutická konference, kterou svým odborným příspěvkem uvedla Barbora Kováčová. Následovaly divadelní workshopy a představení divadel Tyátr ModroDiv ze Zlína a Bílá Holubice z Ostravy. Workshopy poté vedli Patrik Krebs z bratislavského Divadla bez domova a Ivana Lessner Lištiaková působící na University of Suffolk ve Velké Británii.

Druhý den konference byl věnován XI. Konferenci mladých vědeckých pracovníků, jež byla neformálně zahájena představením Lotrando a Zubejda Divadelního spolku Dominika Kokory, o odborný úvod se postarala Hana Bundilová z katedry fyzioterapie FTK UP. Následující hodiny konference zaplnili svými odbornými příspěvky z oblasti svého bádání většinou studenti doktorských studijních programů.

"Díky všem účastníkům, předneseným příspěvkům, workshopům a diskuzím jsme během dvou dnů ukázali, že speciální pedagogika není ve svém působení osamocena a že podpora osob se speciálními potřebami může pomocí spirály, nejen poznání, ale také multidisciplinárních týmů, skutečně plnit své poslání,“ uzavřel ředitel Ústavu speciálněpedagogických studií Jiří Langer.