Na UP se diskutuje o filmu a natáčení v univerzitních městech

Na UP se mluví o filmovém průmyslu a jeho přínosu pro region. Na dolním snímku režisér M. Krobot při natáčení Kvarteta na UP.
Foto: V. Duda, V. Mazochová
středa 6. prosinec 2017, 14:00 – Text: Ivana Pustějovská

Univerzita Palackého ode dneška hostí ojedinělé setkání zástupců univerzit, filmových a televizních tvůrců, producentů, představitelů města a kraje. Na dvoudenní konferenci, která je první svého druhu v České republice, se bude mluvit o realizaci filmových a televizních projektů v tuzemských univerzitních městech.

Konferenci pořádá univerzita ve spolupráci s regionální filmovou kanceláří Jeseníky Film Office. „Scházíme se proto, abychom diskutovali o možnostech, které představují pro univerzitní města velké televizní a filmové projekty. Chceme si navzájem vyměnit zkušenosti,“ vysvětlil Martin Müller, vedoucí Audiovizuální produkce UP.

Právě pořádající univerzita v poslední době hned několikrát spolupracovala s televizními i filmovými štáby. Na UP se natáčel například film Kvarteto, jehož producent Ondřej Zima na konferenci také vystoupí. Svůj příspěvek nazval Genius loci jako filmová lokace. Režisér Miloslav Šmídmajer, který i na UP realizoval film Miluji tě modře, bude mluvit o požadavcích filmové produkce v regionu. Česká televize, která před časem věnovala UP jedno celé vysílání Dobrého rána, bude zastoupena kreativní producentkou Kateřinou Ondřejkovou.

Řeč bude i o významu filmových kanceláří v regionu, mimo jiné i o možném využití fenoménu filmu pro cestovní ruch a turismus. „Zajímavé budou určitě i zkušenosti z jiných univerzit, které s filmovým průmyslem spolupracují. To je také tématem přednášky Jiřího Voráče z Masarykovy univerzity,“ dodal Müller.

Univerzita Palackého představí zhruba třicítce hostů i výsledky mapování kulturních a kreativních průmyslů v Olomouci, ve kterých se věnovala také filmu a televizi v regionu.