Na věkově rozmanitou pracovní sílu se ve výzkumu zaměří psychologové Univerzity Palackého

Zástupci a zástupkyně jednotlivých zemí na úvodním setkání řídící rady CA22120 LeverAge v Bruselu.
Foto: archiv projektu
Čtvrtek 30. listopad 2023, 14:40 – Text: Milada Křížková Hronová

Odborníci z více než třiceti zemí pěti kontinentů se z různých úhlů pohledu začali v pěti pracovních skupinách věnovat souvislostem a výzvám, kterým čelí věkově rozmanitá pracovní síla. Součástí prestižního mezinárodního týmu se stali i psychologové z Filozofické fakulty Univerzity Palackého.

Projekt rozšíří poznatky pro vědu a praxi v oblastech pracovních a organizačních postupů pro věkově rozmanitou pracovní sílu, úspěšného stárnutí v práci pro pracovníky různých demografických skupin, přenosu znalostí mezi generacemi, integrace věkově rozmanitých pracovníků, stárnutí a technologie na pracovišti a pozdní kariéry a odchodu do důchodu.

Těmto klíčovým tématům se odborníci začali věnovat v rámci čtyřletého mezinárodního projektu COST Action LeverAge CA 22120. Společně s partnery z praxe a tvůrci politik se budou snažit posunout ve vědecké excelentnosti v oblasti práce a stárnutí z perspektivy WOP (Psychologie práce a organizace) a HRM (Řízení lidských zdrojů).

„Naším cílem je plně participovat, sdílet znalosti a na základě výzkumných zjištění implementovat postupy pro zvýšení odolnosti, produktivity a prosperity jednotlivců, organizací a společnosti čelícím demografickým a technologickým změnám. Budeme se věnovat i tomu, jak co nejlépe využít talenty i multigenerační pracovní kapitál,“ uvedla Slavka Silberg z katedry psychologie Filozofické fakulty UP. Za Českou republiku se v říjnu zúčastnila zahájení uvedeného projektu a zasedání členů řídicí rady v sídle COST Asociace v Bruselu. Jako koordinátorka Young Researchers and Innovators v COST Action CA22120 LeverAge bude mít na starosti koordinaci téměř čtyřiceti členů, výzkumníků ve věku do čtyřiceti let.

„Participace na tomto setkání vedla mimo jiné k navázání cenných kontaktů a dohody o další projektové a publikační spolupráci se zahraničními odborníky na danou problematiku. V dohledné době podáme připravované společné výzkumné projekty,“ dodala.

Asociace COST je organizace financující výzkumné a inovační sítě, které umožňují spojovat výzkumné iniciativy a podporu inovací přes sdílení informací s jinými vědci, akcelerující výzkum, rozšiřování sítí kontaktů, inovace a kariérní růst ve všech stádiích seniority. Více informací o projektu zde.