Nadační fond UP bude opět podporovat studentské projekty

Katka Jiráková na stáži v laboratoři CERN.
Foto: Archiv KJ
Pondělí 27. únor 2017, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Novou příležitost talentovaným studentům nabízí Nadační fond Univerzity Palackého. Vyhlásil totiž aktuální výzvu pro akademický rok 2017/2018, díky které mohou zájemci získat peníze na své mezinárodní projekty. Nadační fond UP (NF UP) podporuje umělce, kreativce, badatele a inovátory z řad studentů magisterských a doktorských programů všech fakult.

Nadační fond UP v předchozích dvou letech podpořil dvacítku projektů. Jejich autoři se díky získaným penězům dostali na stáže na prestižní univerzity a mohli také pracovat ve špičkových vědeckých centrech. Například jako Katka Jiráková. „Díky podpoře fondu jsem mohla pobývat zhruba dva měsíce na půdě laboratoře CERN v Ženevě. Dostala jsem se tak do míst, kam běžný návštěvník nemá přístup, například do podzemního tunelu urychlovače LHC. Spolupracovala jsem na testování detektoru, vyvíjeném ve Společné laboratoři optiky, na urychlovači SPS. Získala jsem také zkušenosti s experimentální činností, nabíráním a analýzou dat a programováním. V neposlední řadě mi spolupráce s fondem umožnila účastnit se zajímavých akcí zaměřených na popularizaci vědy,“ říká studentka přírodovědecké fakulty.

Fond každým rokem rozděluje mezi studenty zhruba osm set tisíc korun. Hlavním donátorem zůstává od počátku vzniku této nadační aktivity Česká spořitelna. Jednou z výhod fondu, který je v podmínkách českého vysokého školství zcela ojedinělý, je minimální administrativa. „Vztahy s našimi partnery i podpořenými mladými badateli nelze budovat bez vzájemné důvěry. Kroky nás všech musí být předvídatelné a smysluplné. Tak jako my chceme, aby partneři věřili nám, věříme my našim partnerům. Zakládáme si na jednoduchém formuláři žádosti, jednoduché podobě závěrečné zprávy a jednoduchém vyúčtování příspěvků, které poskytneme úspěšným studentům,“ vysvětluje koordinátorka NF UP Dita Palaščáková.

Studentům, kteří si nejsou jisti, zda o podporu zažádat, doporučuje Katka Jiráková, aby neváhali. „Neměli by se bát přihlásit, i když si třeba myslí, že jejich projekt má malou šanci. Věřte, byl to i můj případ. Měli by si také dávat realistické výstupy svých projektů, protože ve výzkumu mnohdy nejde vše tak rychle, jak by si člověk přál. A také všem doporučuju komunikovat se zkušenějšími kolegy. Ti jim totiž mohou s vyplněním přihlášky dobře poradit,“ shrnuje své zkušenosti podpořená studentka.

O podporu Nadačního fondu UP je možné žádat do 20. března. Veškeré informace, včetně žádostí, najdou zájemci na stránkách fondu. „Před odesláním žádostí by si měl každý dobře nastudovat sekci Frequently asked questions na našem webu,” doporučuje Dita Palaščáková. Případné dotazy je možné posílat na adresu koordinátorky: dita.palascakova@upol.cz.