Najděte si čas na rozhlas a příběh univerzity

Foto: Vojtěch Duda
Čtvrtek 28. prosinec 2023, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Celý letošní rok jsme si připomínali výročí 450 let od založení olomouckého vysokého učení. Výstavy, koncerty, besedy a spousta dalších akcí se nesly právě v duchu oslav. Svůj díl připojil i Český rozhlas. Na stanici Vltava odvysílal radiodokument režiséra Michala Bureše Universitas Olomucensis. Pokud jste premiéru propásli, nevadí. Záznam je k dispozici a stojí za slyšení.

Posluchače provede dokumentární pásmo Michala Bureše nejen úctyhodnou historií naší alma mater, ale řeč je i o přítomnosti a budoucnosti.

„Natočit 45minutový dokument o 450 letech trvání vysokého učení v Olomouci byla vskutku výzva adrenalinová. Nakonec jsem coby autor a režisér vyšel z premisy, že vzdělání a vzdělanost tu s námi byly od počátku věků, jen pohled na ně se proměňoval. Historie olomoucké univerzity to dokládá. Kromě osobních svědectví v dokumentu zazní i unikátní archivní záběry. Vše budou s potřebným nadhledem glosovat herci Igor Bareš a Jana Stryková,“ uvedl režisér Michal Bureš.

Mezi těmi, jejichž hlasy v pořadu zní, je například emeritní rektor UP Josef Jařab, ředitel Archivu UP Pavel Urbášek, anglista a emeritní profesor FF UP Jaroslav Macháček, vědec Ondřej Novák z PřF UP a prorektor pro strategii a vnější vztahy Michal Malacka.

Universitas Olomucensis, dokumentární pásmo o druhé nejstarší univerzitě v Česku, která během roku 2023 slavila 450 let, si můžete naladit zde.

A pokud si chcete připomenout i slavnostní okamžiky letošního 17. listopadu, kdy se konal v Moravské filharmonii Olomouc Slavnostní večer na počest naší alma mater, můžete také. Vltava totiž koncert vysílala v přímém přenosu a záznam najdete zde.