Nanocon 2016 ve znamení grafenu a mladých vědců

Na konferenci nechyběl ani stánek RCPTM
Foto: Martina Šaradínová
Pátek 21. říjen 2016, 12:00 – Text: Martina Šaradínová

Především grafen a 2D materiály byly ústředním tématem osmého ročníku mezinárodní konference nanomateriálů Nanocon 2016, která se od úterý do dnešního dne koná v Brně.  Jejím odborným garantem je stejně jako v předchozích letech ředitel Regionálního centra pokročilých materiálů a technologií (RCPTM) Radek Zbořil, výsledky své práce na konferenci prezentují i další olomoučtí vědci. Na konferenci je 378 účastníků z 28 zemí, zhruba polovinu tvoří mladí vědci.

„Letošní ročník se podobal těm minulým minimálně vysokým počtem účastníkům. Letos jsme se ale rozhodli pro jednu změnu, a sice věnovali jsme konferenci jednomu preferenčnímu tématu – grafenu a 2D materiálům. Řečníci, kteří se zde v této oblasti sešli, byli vynikající,“ uvedl profesor Zbořil.

Vyzdvihl zejména plenární přednášku výzkumného ředitele belgické Národní nadace pro vědu Davida Beljonneho, který hovořil o teoretických modelech dvoudimenzionálních systémů i o tom, kam může dvoudimenzionální chemie v teoretickém popisu kráčet a jak může pomoci zavádění reálných technologií do praxe. Zazněly i přednášky o nových dvoudimenzionálních chemických sourozencích grafenu - takže se mluvilo o černém fosforu, boronitridu, disulfid molybdenu a dalších materiálech.

Posun k aplikacím

„Nejvíce oceňuji skutečnost, že výzkum nanotechnologií se posouvá od počátečních syntetických aspektů k aplikacím. Naším cílem bylo podívat se, kam se výzkum grafenu jen pár let od udělení Nobelovy ceny posunul. Mě osobně ten aplikační posun překvapil, přestože tuto oblast v RCPTM bedlivě sledujeme,“ doplnil Zbořil. Zdůraznění jednoho tématu podle něj konferenci oživilo, obdobný model bude zřejmě zachován i v příštím roce.

„Konference se účastním poprvé, přednášky jsou opravdu zajímavé a jsem rád, že jsem přijel. Vyhledávám zejména přednášky, jež souvisejí s našimi výzkumnými tématy, která jsou zejména v oblasti 2D materiálů,“ uvedl jeden ze zvaných řečníků Zdeněk Sofer z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Zhruba třetina účastníků je z ciziny

Konference Nanocon je nejvýznamnější akcí svého druhu v České republice a patří k největším ve střední Evropě. Zaměřuje se na výzkum a aplikace nanomateriálů a jejich případný vliv na životní prostředí a zdraví lidí. I letos byl program rozdělen do několika sekcí, v nichž se účastníci věnovali využití nanomateriálů pro elektronické, magnetické a optické aplikace, průmyslovým a environmentálním aplikacím nanomateriálů, bionanotechnologiím a nanomateriálům pro medicínu, monitorování a toxicitě nanomateriálů či pokročilým metodám přípravy a charakterizace nanosystémů.

„Na konferenci zazněly dvě plenární přednášky, vedle Davida Beljonneho byl druhým řečníkem experimentální fyzik Thomas Michely z University of Cologne, který vyzdvihl neustálý posun v možnostech pokročilých mikroskopických technik při popisu vlastností nanostruktur. Zájemci si mohli vyslechnout 81 přednášek a přihlášeno bylo 224 posterů. Potěšitelný je zájem mladých badatelů, doktorandi tvořili zhruba polovinu účastníků. Třetina všech hostů byla ze zahraničí,“ uvedla manažerka konference Kateřina Sedláčková.