Noc vědců nabídne rekordní program, letos v duchu mobility

Ilustrační foto: Archiv Žurnálu UP
pondělí 2. říjen 2017, 9:05 – Text: Ondřej Martínek

Svět je v pohybu. Přemísťují se lidé, zboží i informace. Nic nezůstává v klidu. Jaké místo má v tom všem věda? Jak k celosvětové mobilitě přispívá? Kam nás posouvá a kam míří? To je otázka pro letošní Noc vědců, která se uskuteční v pátek 6. října od 18 hodin do půlnoci. Rekordně bohatý program nabídne většina fakult Univerzity Palackého, Pevnost poznání, Vědeckotechnický park UP nebo Fakultní nemocnice Olomouc.

Noc vědců při olomoucké univerzitě patří vedle Veletrhu vědy a výzkumu k největším populárně-vědeckým akcím v regionu a ani první říjnový pátek tomu nebude jinak. „Malí i dospělí budou mít po roce jedinečnou příležitost navštívit univerzitní prostory po setmění a setkat se zde nejen se skutečnými vědci, ale především s vědou v jejích netradičních podobách,“ přiblížil koncept akce Petr Bilík, prorektor pro vnější vztahy.

Roboti, 3D tisk i videomapping

Letošní program Noci vědců nabídne více než stovku různých atrakcí – od pokusů a interaktivních prezentací, digitálního planetária přes videomapping na fasádu Pevnosti poznání a 3D tisk ve Vědeckotechnickém parku UP až po interaktivní workshopy, které bude spojovat téma mobility – ústřední motiv letošního ročníku Noci vědců. „Letos dojde dokonce i na mládeži nepřístupný program. Ústav normální anatomie nabídne návštěvníkům své anatomické muzeum, kam bude možný vstup od 15 let, přičemž teenageři ve věku 15–18 let budou moci přijít pouze v doprovodu rodičů,“ dodala s úsměvem Gabriela Sýkorová Dvorníková, tisková mluvčí univerzity.

Nejbohatší program se chystá tradičně na přírodovědecké fakultě, v Pevnosti poznání a na fakultě pedagogické. V její budově na Žižkově náměstí si budou moci děti vytvořit vlastní svícen nebo si postavit robota z LEGO Robot. Připravena pro ně bude i 3D virtuální realita, minidrony či laserová klávesnice. „Na přírodovědecké fakultě připravíme nejen klasické pokusy z oblasti fyziky a chemie, ale i program představující mobilní barvy, levitující objekty nebo geocaching,“ řekla Martina Šaradínová z přírodovědecké fakulty. Neméně atraktivní program chystá Pevnost poznání, která kromě stávající expozice připravuje videomapping na fasádu budovy nebo výlet za netopýry. „Na organizaci celé akce se podílí více než čtyři stovky zaměstnanců a studentů. A v loňském roce si program nenechalo ujít přes šest tisíc návštěvníků,“ dokreslila velikost akce Sýkorová.

Neuronové sítě, vodní bible i izolace DNA

 Na filozofické fakultě se budou zkoumat neuronové sítě a jejich možné využití pro tvorbu umělé inteligence. Cyrilometodějská teologická fakulta nabídne fair trade občerstvení, benefiční koncert nebo čtení bible pod vodou, kdy mohou zájemci hledat citáty v bibli ponořené ve vodě. Na své si přijdou i fanoušci pohybových aktivit a sportu. V Aplikačním centru BALUO při fakultě tělesné kultury si mohou návštěvníci aktivně zasportovat, absolvovat vybrané diagnostické testy a dozvědět se o nových projektech na fakultě. 

V prostorách Teoretických ústavů lékařské fakulty budou moci zájemci vstoupit „do světa bakterií v pohybu“, prohlédnout si vybavení mikroskopického sálu nebo asistovat při závěrečné fázi izolace DNA. Na moderních simulátorech výukovém pracoviště Centisimo si budou moci vyzkoušet podání injekce nebo odběr krve. K návštěvě zve také Národní telemedicínské centrum, které se zaměřuje na využití nových ICT technologií v medicíně.

Své prostory v neposlední řadě otevře v rámci Noci vědců i Fakultní nemocnice Olomouc, kde bude pro příchozí připraven pohled do zákulisí transfuzního oddělení a také prohlídka systému potrubní pošty, která slouží k přenosu informací a biologického materiálu v areálu nemocnice.

Více o programu najdete na webu Noci vědců.