Noc vědců nově v rukou Univerzity Palackého a pražských škol

Zástupci VŠB-Technické univerzity Ostrava a Ostravské univerzity (vlevo) předali koordinátorství Noci vědců Univerzitě Palackého, VŠCHT v Praze a dalším pražským VŠ.
Foto: Lucie Hübschmanová, Ostravská univerzita
Pátek 15. prosinec 2023, 8:00 – Text: Gabriela Sýkorová Dvorníková

Dvacet jedna vysokých škol a univerzit, desítky dalších institucí a škol, jedna podzimní noc plná pokusů, workshopů, kvízů a ukázek po celé republice. To je Noc vědců, nejznámější a největší událost v ČR představující vědu a bádání atraktivně a srozumitelně i těm nejmenším. Univerzita Palackého se teď spolu s pražskými vysokými školami chopila role celorepublikového koordinátora.

Podzimní celostátní konference projektu Noc vědců, která proběhla v minulém týdnu v Ostravě, přinesla nejen termín a téma dalšího ročníku. Po šesti letech totiž došlo také ke změně na pozici národního koordinátora. Od Vysoké školy báňské — Technické univerzity Ostrava a Ostravské univerzity převzala koordinátorství Univerzita Palackého v Olomouci a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze spolu se sdružením dalších pražských vysokých škol.

„Po několika letech jsme nabídli své služby, abychom se pokusili skvěle zavedenou Noc vědců posunout ještě o kousek dál. Navzdory aktuálním složitostem s financováním, které se nevyhýbají ani této akci, věříme, že přineseme projektu další zajímavosti a lákadla pro širokou veřejnost a podaří se nám minimálně udržet zavedenou tradici popularizace vědy a výzkumu v České republice,“ uvedl Ondřej Martínek, hlavní koordinátor Noci vědců v Olomouci.

Nejbližší Noc vědců proběhne v České republice v pátek 27. září 2024 a tématem nadcházejícího ročníku bude Proměna.

„Už dávno se ale nejedná pouze o jednodenní akci. Na webu www.nocvedcu.cz najdou návštěvníci celoroční kalendář akcí popularizujících vědu a výzkum po celé republice, vybraný online program nebo kontakt pro zprostředkování popularizačních akcí pro kteroukoliv školu či organizaci,“ doplnil Martínek s tím, že neodmyslitelnou součástí posledních dvou ročníků Noci vědců je popularizační soutěž Český Vševěd nebo Hospodský kvíz speciál, pořádaný v řadě měst po celé republice.