Noc vědců si v listopadu posvítí na roboty

Noc vědců 2020 se uskuteční 27. listopadu.
Repro: Žurnál UP
Úterý 19. květen 2020, 8:00 – Text: (red)

Člověk a robot. To je téma letošní Noci vědců, která si připomene 130. výročí narození Karla Čapka a 100 let od vydání knihy R.U.R. Oblíbená popularizační akce, která veřejnosti otevírá dveře vědeckovýzkumných pracovišť, se letos kvůli epidemii koronaviru přesouvá ze zaběhlého zářijového termínu na 27. listopadu. Tradičně zavítá i do Olomouce, kde se o koordinaci postará Univerzita Palackého. Národním koordinátorům z Ostravy se podařilo získat prestižní evropský grant Marie Skłodowska-Curie Actions, díky němuž se česká Noc vědců dostává na mapu European Researchers‘ Night do společnosti Finska, Německa, Islandu či Velké Británie.

Dvouletá práce národního koordinátora Noci vědců v České republice, seskupení Ostravské univerzity a VŠB–Technické univerzity Ostrava, přináší výsledky. Kromě zařazení do evropské struktury organizací pořádajících European Researchers‘ Night získali koordinátoři ve velké konkurenci také finanční grant, který dokáže českou Noc vědců posunout zase o kus dál.

„Ačkoliv je změna termínu v době, kdy organizátoři i vědci dávno pracovali na konkrétním programu a rezervaci míst pro konání akce, nemalou komplikací, organizátoři Noci vědců po celé republice se téměř jednomyslně shodli, že kvůli grantu to stojí za to,“ vysvětlila manažerka národního koordinátora Jitřenka Navrátilová.

Každoročně čeští pořadatelé dávají akci ústřední téma, které se prolíná většinou programu. Tím letošním je Člověk a robot, které připomene výročí 130 let od narození Karla Čapka a 100 let jeho díla R.U.R., kde se slovo „robot“ objevilo poprvé. „Robot pro nás už dávno není jen neobratným humanoidem z vědeckofantastických filmů, ale je naším každodenním pomocníkem a společníkem. Je to mobil v kapse, auto na silnici, algoritmus sociálních sítí, ale i konkurent na trhu práce,“ řekl koordinátor olomoucké Noci vědců Ondřej Martínek z oddělení komunikace Univerzity Palackého. „V posledních měsících se navíc víc než kdy jindy ukazuje, jak je věda ve společnosti a pro společnost důležitá. I proto nepochybuji, že letošní ročník Noci vědců přiláká nejen do Olomouce spoustu zvídavých návštěvníků,“ dodal.

V roce 2019 si sto programových bodů olomoucké Noci vědců v laboratořích a na dalších pracovištích Univerzity Palackého, v interaktivním muzeu vědy Pevnost poznání či ve Fakultní nemocnici Olomouc nenechalo ujít přes šest tisíc dětských i dospělých zájemců. Průběh loňské olomoucké Noci vědců si můžete připomenout reportáží zde.

Popularizační akce Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 s cílem ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů a že vědci jsou obyčejní lidé, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás. Jeden den v roce tak jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra a další pracoviště, kde se zdarma konají komentované prohlídky, populárně-vzdělávací přednášky, workshopy, vědecké show, experimenty apod. V České republice se do Noci vědců zapojuje přes čtyřicet univerzit, science center a dalších vědeckých institucí.