Nominujte studenty a studentky na Cenu Jana Opletala

Grafika: SK RVŠ
Sobota 28. srpen 2021, 7:00 – Text: Ivana Pustějovská

Už podesáté ve své historii vyznamená Studentská komora Rady vysokých škol (SK RVŠ) studenty Cenou Jana Opletala. Získat ji může osobnost nebo skupina osobností za významný přínos akademické obci, hájení akademických práv a svobod, posílení studentských práv a svobod či za významné přispění v boji proti bezpráví, za rovné zacházení a příležitosti nebo proti jakékoliv diskriminaci. Nominace je možné posílat už nyní, zároveň se mohou studenti zapojit do soutěže o návrh na podobu této ceny.

Cena Jana Opletala bude udělena u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva 17. listopadu 2021. „Univerzita Palackého má tisíce studentek a studentů, kteří podnikají skvělé věci, pomáhají svému okolí, starají se o rozvoj naší alma mater a hájí zájmy ostatních studentů. O některých víme a někteří raději zůstávají před širším okolím v anonymitě. Lepší příležitost tyto lidi odměnit a vyjádřit jim díky za jejich práci jen tak mít nebudeme. Doufám proto, že několik nominací na udělení Ceny Jana Opletala bude i z Olomouce,“ říká Michal Nguyen, senátor Akademického senátu UP a člen SK RVŠ.

K návrhům na nominace z Univerzity Palackého vybízí i Marek Stratilík, místopředseda Akademického senátu UP. „Nestyďme se veřejně poděkovat těm, kteří dělají náš svět lepším místem. Je mezi námi plno těch, kteří si to zaslouží! Cena Jana Opletala je z pohledu Studentské kurie Akademického senátu Univerzity Palackého v Olomouci skvělou příležitosti, jak právě tento dík vyjádřit. Tak neváhejte!“

Návrhy je možné posílat do 15. října 2021, a to prostřednictvím e-mailu cjo21@skrvs.cz. Součástí návrhu je jméno navržené osoby, případně název navržené skupiny a seznam jejích členů, stručné zdůvodnění, proč by cena měla být udělena, souhlas navržené osoby s nominací a kontakt na ni a podpis navrhovatele. O laureátovi rozhodne Výbor Ceny Jana Opletala složený ze zástupců studentů, občanské společnosti a vysokoškolského prostředí.

Kdo může předložit návrh na udělení Ceny Jana Opletala
a. členové SK RVŠ
b. akademické senáty vysokých škol a fakult nebo jejich studentské části a orgány soukromých vysokých škol plnící funkci obdobnou funkci akademického senátu
c. rektor vysoké školy nebo děkan fakulty
d. skupina alespoň 5 studentů vysoké školy,
e. právnické osoby zřízené k výkonu činnosti v oblasti podpory rozvoje vysokého školství, akademické samosprávy nebo k obhajobě práv studentů.

„U příležitosti desátého výročí jsme vyhlásili soutěž na podobu ocenění Ceny Jana Opletala. Studentky a studenti českých vysokých škol mohou až do 3. října 2021 zasílat své návrhy. Vítězný návrh bude vybrán porotou složenou z řad studentů, zástupců uměleckých vysokých škol a předních českých umělců,“ uvedl Michal Farník, předseda SK RVŠ. Vítěz získá deset tisíc korun. V porotě má svého zástupce i Univerzita Palackého v osobě emeritního profesora FF Ladislava Daniela. Podrobnosti k soutěži najdete zde.

Další informace o aktivitách Studentské komory Rady vysokých škol najdete na facebooku a na instagramu.