Nový projekt FZV se zabývá poruchami příjmu potravy a obezitou

Z webu projektu.
Repro: Žurnál UP
Pátek 29. duben 2022, 8:00 – Text: Martin Višňa

Fakulta zdravotnických věd se podílí na mezinárodním Erasmus+ projektu Connected4Health, který se zaměřuje na poruchy příjmu potravy a obezitu u mladých lidí. Cílem je mimo jiné poskytnout vysokoškolským pedagogům a lektorům znalosti, dovednosti, metody a nástroje pro multidisciplinární uchopení těchto témat ve výuce.

Na projektu spolupracují vysoké školy a další instituce ze sedmi evropských zemí. Koordinátorem je rumunská George Emil Palade University of Medicine, Pharmacy, Science and Technology of Targu Mures, se kterou Fakulta zdravotnických věd UP spolupracovala na nedávno završeném projektu HELP2, který se zaměřil na zvýšení jazykových kompetencí zdravotníků. I na základě této zkušenosti byla olomoucká fakulta přizvána k aktuální spolupráci.

„Dvouletý projekt chce propojit lékařský a humanitní pohled na problematiku výživového poradenství, obezity a poruch příjmu potravy. Prvním výstupem bude příručka, která shrne kulturně-historický vývoj přístupu společnosti k těmto tématům v každé z partnerských zemí. Dále vznikne sylabus semináře, využitelný jak pro výuku ve studijních programech na vysokých školách, tak s ním budou moci pracovat všichni, kteří se obezitou nebo poruchami příjmu potravy nějak profesně zabývají. Nabídne informace z lékařských oborů, jako je diabetologie, obezitologie nebo endokrinologie, ale také z fyzioterapie, psychologie nebo komunikace. Třetím výstupem bude sada metodik zaměřených na efektivní péči o mladé lidi s obezitou či poruchami příjmu potravy,“ přiblížil Lukáš Merz z Ústavu společenských a humanitních věd FZV UP.

Kromě kulturně-historického přehledu za Českou republiku a testování chystaných metodik přispějí řešitelé z olomoucké fakulty ke společnému dílu zejména v oblasti psychologie a nutriční terapie. Členkou týmu je mimo jiné i výživová poradkyně Hana Střítecká z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany, která na FZV a Lékařské fakultě UP také přednáší.

Výstupy projektu budou průběžně zveřejňovány na jeho webu.