Nový Žurnál: Umění made in UP

Nový Žurnál UP vyjde 6. června.
Repro: Žurnál
pondělí 4. červen 2018, 10:30 – Text: Ivana Pustějovská

Bádáme, učíme, studujeme, ale také tvoříme: píšeme básně, malujeme obrazy, pomáháme zachraňovat památky. To vše pod značkou UP. A přesně v tomto duchu bude nový Žurnál UP, který vychází ve středu 6. 6. Básník Radek Malý v něm prozradí, jak psát poezii pro děti, dozvíte se, že umění a medicína jdou velmi dobře dohromady – tedy alespoň u plastického chirurga Bohumila Zálešáka – a uvidíte, jak chytré vědecké metody pomáhají kulturním pokladům.  To a mnohem víc s působivou obálkou malíře a absolventa UP Pavla Formana.

Arteca je projekt, který zatím nemá v ČR obdoby. Spojili se v ní odborníci na umění z filozofické fakulty s kolegy z přírodovědy a společně budou hledat nové metody a postupy, jak lépe restaurovat a chránit památky. To jen ve velké zkratce. Podrobnosti i s názornou fotografickou dokumentací najdete hned v úvodním textu nového Žurnálu. Ohlédneme se v něm také za summitem THE, který se konal historicky poprvé ve střední Evropě a který se podařilo na UP úspěšně připravit.

Že je ve vědě i medicíně stále co objevovat, dokáží hned dva texty. V jenom se dočtete, že vědci z lékařské fakulty objevili zcela novou variantu parkinsonismu, v tom druhém pak, že je možné naučit ječmen vyrobit lidský peptid účinný proti infekcím. Povedlo se to výzkumníkům v CRH. Pokud nevěříte, čtěte nový Žurnál UP.

„Spousta z mých kolegů fotí, to je dobré. Řada maluje, to je ještě lepší. Podle mě je ale nejlepší průpravou sochařina.“ Zajímá vás, k jaké profesi je kumšt ideální průpravou? Pak si přečtěte portrét plastického chirurga Bohumila Zálešáka. Dozvíte se i to, proč považuje za důležité dělit se o své znalosti se studenty LF.

V nejnovějším čísle Žurnálu si můžete přečíst i ukázky oceněných prací z univerzitní literární soutěže. Zapamatujte si jména těch autorů. Možná jednou získají prestižní cenu Magnesia Litera a vzpomenou si, že na začátku úspěšné kariéry byla soutěž UP. Pro příklad nemusíme chodit daleko, hned na vedlejší stránce totiž začíná rozhovor s Radkem Malým, pedagogem, překladatelem a především velmi úspěšným básníkem. „Jestli poezie dokáže vyjádřit něco specificky – jsou to především pocity, dojmy. Pokud mám mluvit sám za sebe, tak ty pocity musí být nějak vyhrocené. I proto po sobě čtu texty s jistou nedůvěrou,“ svěřil se v rozhovoru pro univerzitní časopis Radek Malý.

„Překvapilo mne ale, v kolika oblastech jsme v Čechách technologicky nebo myšlenkově napřed.“ K takovému zjištění můžete dojít, pokud se dostanete na „Fulbrighta“ do New Yorku. Ale doktorandka Pdf Marie Meixnerová má dojmů mnohem víc. Nalistujte si rubriku Zkušenost.

Obálka červnového Žurnálu je výřez z obrazu Pavla Formana. Výrazná osobnost nejen české výtvarné scény vystudovala naší pedagogickou fakultu. O cestě kluka z Bruntálu do Olomouce, Berlína, Ameriky a do Ostravy pojednává rubrika Absolvent.

V Žurnálu UP toho ale bude ke čtení mnohem víc, třeba i o univerzitním hokeji, filmových místech na UP nebo o dárcovské kampani našeho nadačního fondu.

Žurnál UP vyjde 6. června a bude k dispozici zdarma v označených stojanech na fakultách, ve Zbrojnici, v Pevnosti poznání, v UPointu nebo v konviktu.