O Santinim v Itálii

Plakát konference: Accademia Nazionale di San Luca
Středa 7. červen 2023, 8:10 – Text: (ipu)

V Itálii, ale přesto pomyslně i u nás a o nás. V Římě na Accademia Nazionale di San Luca se koná dvoudenní mezinárodní konference zasvěcená muži, který zcela nezměnitelně proměnil tvář řady míst. Právě letos totiž uplyne 300 let od úmrtí architekta Jana Blažeje Santini-Aichla. Bohatý program věnovaný osobě architekta i jeho tvorbě připravil znalec Santiniho Pavel Kalina z Fakulty architektury ČVUT v Praze, Augusto Roca de Amicis z Univerzity Sapienza di Roma a Petra Březáčková z Českého centra v Římě. Při zahájení konference pozdravil prostřednictvím videonahrávky účastníky rektor UP Martin Procházka, který připomenul, že právě Olomouc, v níž naše univerzita sídlí, je barokním skvostem. „Jan Blažej Santini-Aichel byl jedním z nejvýznamnějších barokních architektů působících v českých zemích. Jeho originální díla zanechala v naší středoevropské krajině trvalou stopu. Nadále obdivujeme jeho odkaz, který pomáhá zkrášlovat naši zemi. Osobně považuji za příhodné, že se tato konference koná v Římě, který je kolébkou baroka a který se stal pro českého architekta s italskými kořeny v jeho počátcích velkou inspirací,“ uvedl rektor UP. Z konference Santini a Itálie bude posléze k dispozici i sborník, který vyjde ve Vydavatelství UP.