Odborníci z olomoucké právnické fakulty pomohli ukrajinským kolegům

Dílo bylo slavnostně pokřtěno na konci února v Karolinu. Foto: Hynek Glos, UK
Čtvrtek 29. únor 2024, 8:00 – Text: Eva Hrudníková, Helena Zdráhalová

Smlouva o fungování EU, Smlouva o EU a Listina základních práv EU. Komentář k těmto třem základním dokumentům, kterými se řídí Evropská unie, nově vychází také v ukrajinštině. Na jeho vydání se výrazně autorsky podíleli i odborníci z olomoucké právnické fakulty.

Dokumenty upravují fungování Evropské unie jsou základními kameny evropského společenství, ke kterému by se ráda připojila i Ukrajina. Komentář ke Smlouvě o fungování EU, Smlouvě o EU a Listině základních práv EU nemají dosud vydané ve svých jazycích dokonce ani některé členské státy. Tým expertů z právnických fakult Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity, Univerzity Palackého a Západočeské univerzity se však postaral o to, aby u příležitosti českého předsednictví EU v roce 2022 vyšel v češtině. Tehdy tým přišel také s myšlenkou oslovit zkušené překladatele a vydat jej i v ukrajinštině. Nad tímto projektem pak převzal záštitu předseda vlády Petr Fiala.

„Jednohlasně jsme tehdy souhlasili s překladem díla a jeho zpřístupněním zdarma, bez jakýchkoliv honorářů, online všem ukrajinským čtenářům, akademikům, studentům i praktikujícím právníkům. Dílo, právem můžeme říct opus o 1780 stranách, se povedlo a komentář právě vyšel,“ řekl Ondrej Hamuľák, jeden ze spoluautorů a proděkan pro vědu a výzkum PF UP. Spolu s ním se na vzniku komentáře podílelo dalších pět olomouckých odborníků: Michal Petr, Václav Stehlík, Helena Kopa Bončková a Ondřej Dostal, všichni z katedry mezinárodního a evropského práva, a Martin Kopa z katedry ústavního práva.

Toto vědecky náročné a obsáhlé dílo u příležitosti dvouletého výročí ruské agrese na Ukrajině vydalo nakladatelství Wolters Kluwer. Slavnostní křest se uskutečnil na konci února v Karolinu a pokřtili ho odborný garant projektu Michal Tomášek z pražské právnické fakulty, rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák.

Olomouckou fakultu na slavnostním setkání reprezentoval děkan Václav Stehlík. „Tento počin patří do mozaiky všeho, co se snaží naše fakulta a univerzita na podporu Ukrajiny v posledních dvou letech dělat. Vydání komentáře právě v těchto dnech je symbolické a má se stát nástrojem toho, aby Ukrajina mohla udělat další krok ke své integraci do západních struktur. Chtěl bych ukrajinským akademikům i praktikům popřát, aby jim nový komentář dobře posloužil ke sbližování ukrajinského a evropského práva. Chtěl bych taktéž poděkovat kolegům z pražské katedry evropského práva za jejich náročnou editorskou práci,“ řekl Václav Stehlík.

Michal Tomášek v rámci křtu zdůraznil „právní“ blízkost obou zemí. „Je velice cenné, že Ukrajina na své cestě k EU dostává k dispozici komentář připravený českými autory, protože naše právní myšlení je velmi podobné. Čím podobnější je právní myšlení, tím je to pro čtenáře stravitelnější, než kdyby Ukrajina dostala například komentář britský nebo německý. Naše historická zkušenost a přístup k řadě pojmů a institutů je totiž velice podobná,“ řekl Michal Tomášek a dodal, že komentář s nadšením kvitoval už ukrajinský Ústavní soud.

Komentář v ukrajinštině je volně přístupný na webu nakladatelství.